Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:

Zaproszenie

Związek Podhalan Oddział w Nowym Targu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu serdecznie zapraszają na inscenizacje dramatu Stanisława Apostoła pt.„PAMIĘĆ O NICH GINIE POMAŁU CZYLI RZECZ O KONFEDERACJI TATRZAŃSKIEJ” który będzie wystawiony w sobotę 10 grudnia 2016 r. o godz. 18:00 na sali widowiskowej MOK w Nowym Targu. Patronat Honorowy Zarząd Główny Związku Podhalan w Polsce

Zapraszamy na inscenizację dramatu Stanisława Apostoła „Pamięć o nich ginie pomału – czyli rzecz o Konfederacji Tatrzańskiej”, która będzie wystawiona dnia 10 grudnia 2016 r. o godz. 18,00 na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu – Al. Tysiąclecia 37

Treść sztuki dotyczy najistotniejszych dla społeczności góralskiej zagadnień, to jest honoru i tożsamości kulturowej Górali. Okres okupacji niemieckiej był trudnym ale i chwalebnym okresem próby dla całej góralszczyzny. Zdrada garstki góralskich karierowiczów została odkupiona krwią i męczeństwem wielu górali patriotów, a społeczność góralska odrzuciła bałamutne opowieści o germańskim pochodzeniu Górali. Wielka w tym zasługa Konfederacji Tatrzańskiej, która mimo pozornej klęski osiąga zamierzony cel – idea Goralenvolku upada.

Przesłaniem dramatu jest przypomnienie tamtych bohaterskich chwil dla uwiarygodnienia Góralszczyzny. Bo, żeby być wiarygodnym nie można być tylko nieskazitelnie prawym. Każdy ma swoje wady, ale cała rzecz polega na tym, żeby umieć je zwalczać. Konfederacja Tatrzańska była takim środkiem zaradczym na przejściowe problemy góralszczyzny i zadanie swoje spełniła. Uważa się, ze Góral jest zaradny. Konfederacja Tatrzańska udowodniła, że i góralszczyzna jako całość jest zaradna. A to jest powód do dumy i chwały.

Pomimo powagi tematu, sztuka napisana jest bez patosu, z humorem, a konfederaci to ludzie z krwi i kości, którzy przez swoją normalność, stają się nam jeszcze bardziej bliscy.

Również dla nas , członków Związku Podhalan sprawa Konfederacji jest ważna, bo przecież jedną z jej założycieli była Jadwiga Apostoł , której za swój życiowy dorobek nadano tytuł Honorowego Członka Związku Podhalan, była również członkiem naszego, nowotarskiego oddziału. Naszym moralnym obowiązkiem jest czcić pamięć bohaterów.

Serdecznie zapraszam w imieniu Zarządu Głównego Związku Podhalan W Polsce, aktorów – amatorów, Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu jako współorganizatora i naszego Oddziału.

Z góralskim pozdrowieniem
Wojtek Groń
Prezes
Oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu