Content
Związek Podhalan w Polsce

im. Świętego Jana Pawła II

Stowarzyszanie 12 grup etnograficznych Górali Polskich

Stowarzyszanie skupiające 12 grup etnograficznych Górali Polskich w Polsce i za granicą.

0 Oddziałów

w kraju i za granicą

Stowarzyszanie skupiające 12 grup etnograficznych Górali Polskich.

Stowarzyszanie skupiające 12 grup etnograficznych Górali Polskich w Polsce i za granicą.

+ 0 Członków

i ciągle przybywa !

0 Oddziałów

w kraju i za granicą

Dowiedz się więcej...

Górale Czadeccy

Fot. „Górale Czadeccy” – Archiwum ZP

Górale Czadeccy – Ich podstawowym obszarem zasiedlenia jest dorzecze górnej Kisucy na Słowacji. Grupa ta wytworzyła się z prądów osadniczych prowadzących w XVI w. ze Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny. Znaczna część górali czadeckich w XIX wieku wyjechała na Bukowinę, obecnie stanowiącą pogranicze ukraińsko – rumuńskie, skąd w końcu XIX kolejne grupy zasiedliły północną Bośnię i Slawonię (b. Jugosławia). Największe miasta regionu Górali Czadeckich: Czadca i Turzovka.
Dwa wieki wychodźstwa górali czadeckich utrwaliły odrębny charakter tej grupy etnograficznej, różny od grup z których ta się wytworzyła, a także z nowymi wpływami – rumuńskimi i ukraińskimi w miejsce słowackich.
Gwary czadeckie charakteryzują się wpływami małopolskimi, śląskimi i języka słowackiego. Należy jeszcze wspomnieć, że poza Czadeckiem, polskie gwary czadeckie są w użyciu w polskich wsiach na Bukowinie Rumuńskiej i wśród reemigrantów z Rumunii w Polsce, Czechach i na Słowacji.
Oddział Górali Czadeckich ZP powołany został w Złotniku na granicy Łużyc i Dolnego Śląska, przez górali czadeckich repatriowanych z Bukowiny rumuńskiej.

Opracował: Julian Kowalczyk

Nadchodzące wydarzenia

Wyszukiwarka

Hymn Związku Podhalan

album-art

00:00

Popularne wpisy

z ostatnich 30 dni

Skip to content