Uroczystość, zorganizowana 28 czerwca br., rozpoczęła się rozpaleniem watry przez polskich górali i abp. Marka Jędraszewskiego, który tego dnia przewodniczył Mszy św. polowej. Julian Kowalczyk, wiceprezes Związku Polskiego Spisza, na początku Eucharystii powiedział: – Cieszymy się, że jest okazja, aby wspomnieć wydarzenia i ludzi, którzy poprzez swoje czyny od 100 lat starali się, abyśmy dzisiaj żyli w wolnej, demokratycznej Polsce. Był czas walki, jest czas budowania.
Arcybiskup Jędraszewski w homilii przypomniał, że sto lat temu Europa wychodziła z silnego wstrząsu I wojny światowej. Na mocy traktatu z Trianon Spisz i Orawa zostały przywrócone Polsce. Metropolita krakowski dziękował Bogu za to, że żyjemy w czasach, w których tożsamość narodowa rozumiana jest jako wielka wartość.
Arcybiskup przypomniał też dwie wyjątkowe osoby, szczególnie związane z tymi ziemiami – ks. Józefa Stanka, który za swój heroizm został wyniesiony do chwały ołtarzy oraz Sługę Bożego Janusza Esterhazego, dzielnego żołnierza Bożych spraw. – Ksiądz Józef Stanek, wasz krajan, związany z Chrystusem i świadczący o Chrystusie, udzielał kapłańskiej posługi do końca (…) oraz Janusz Esterhazy, który pomagał wszystkim, bronił Żydów, pomagał Polakom przedzierającym się na Węgry – dodał duchowny.
Na koniec zachęcił zebranych do odważnego przyjmowania chrześcijańskiej postawy. – Rozumiemy naszą historię, niekiedy trudną, jesteśmy dumni z naszej tożsamości, a przede wszystkim przekonani, że od naszej postawy dzisiaj i jutro będzie zależał los Bożych dzieci tutaj mieszkających. Los Bożych dzieci, które swoje dziecięctwo odkrywają w świętym, apostolskim i katolickim Kościele. Dzieci, które tak dobrze czują się tutaj, bo wiedzą, że to jest Polska – zakończył arcybiskup.
Po Mszy Świętej swoje regiony zaprezentowali przedstawiciele Śląska Cieszyńskiego, Orawy i Spisza. Nie zabrakło również występów regionalnych zespołów właśnie z wyżej wymienionych regionów.
Wieczorem polscy górale z całego świata spotkali się w sieci, przez internet. Delegacja ZP zgromadziła się w Domu Podhalan w Ludźmierzu. Tu miało miejsce przekazanie aktu notarialnego na użytkowanie przez 25 lat Domu Podhalańskiego im. Kazimierza Przerwy Tetmajera i Władysława Orkana Małopolskiemu Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu. Mamy nadzieję, że kolejny już IV Zjazd Górali w 2030 roku będzie przebiegał w tradycyjnej formie realnego spotkania przedstawicieli górali z całego świata.
Zapraszamy do obejrzenia transmisji z Spotkania Górali w sieci.
https://www.youtube.com/watch?v=gysqW3rDH8A&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0NOdgNLLJWWSni3GPXc2m8sqj6CfLcl8bQut6aq15l1Cz139G3AgMemSU