Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Zapraszamy do Orkanówki

Zapraszamy do Orkanówki

Dzisiaj niewielu młodych wie kim był Władysław Orkan. Pod koniec XX wieku ze spisu lektur szkolnych zniknęły jego dzieła. Tym niemniej wszyscy, którzy podjęli trud głębszego poznania Gorców muszą się spotkać z tą postacią.

Franciszek Szmaciarz (takie było prawdziwe nazwisko pisarza) urodził się w 1875, w ubogiej rodzinie Macieja i Katarzyny. Dom, w którym się wychował, znajdował się pod Pustką, na osiedlu Podgronie w Porębie Wielkiej. Tutaj przyszły pisarz spędził dzieciństwo. Pomagał ojcu przy pracach w lesie, do jego obowiązków należało także wypasanie wołów należących do rodziny matki. Poznał wtedy dobrze okoliczne lasy, polany, szczyty i doliny potoków.

Dzisiaj Dom Władysława Orkana stał się Muzeum Biograficznym, który można zwiedzać, a dzięki Pani Jadwidze Zapale, kustosz Orkanówki postać Władysława Orkana staje się bliższa.

Zapraszamy do zwiedzania Muzeum Biograficznego „Orkanówka” osobiście, a tych którzy przez różne względy nie mogą fizycznie odwiedzić tego wspaniałego miejsca zachęcamy do uczestnictwa w wirtualnym zwiedzaniu poprzez kliknięcie w link: https://visitpoland.online/gmina/niedzwiedz/spacery/orkanowka/ oraz zapoznania się z jego historią, którą opowiada Pani Jadwiga Zapała.

Załączniki: