Spotkanie opłatkowe Związku Podhalan Oddział w Nowym Targu

W karczmie „Skalny Dworek” w Nowym Targu odbyło się tradycyjne spotkanie członków i sympatyków Związku Podhalan oddz. w Nowym Targu w dniu święta „Trzech Króli”.

Groniem cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród członków związku ale także sympatyków „górali miejskich”
z Nowego Targu. Jednocześnie frekwencja biesiadników na Wigilii Związku przerosła najśmielsze oczekiwania. Zarząd nie zapomniał także o przedstawicielach poszczególnych oddziałów ZP rozsianych po całym powiecie nowotarskim, tatrzańskim ale nie tylko, którzy zostali zaproszeni w ten szczególny dzień by wspólnie życzyć sobie pomyślności w Nowym 2016 roku. Posiady poprzedziła Msza Św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, którą koncelebrował ks. Władysław Zązel, ks. Mieczysław Łukaszczyk oraz gospodarza miejsca ks. Stanisław Strojek. W czasie trwania Mszy przyjęto ślubowanie nowych członków oddziału, którym legitymacje wręczył osobiście senator RP a zarazem honorowy prezes Związku Podhalan w Polsce Jan Hamerski. Wśród nich znaleźli się: Alicja Gut, Ewelina Białoń, Angelika Bryja, Danuta Skupień, Paweł Liszka, Katarzyna Piątek oraz Kamila Piątek. Jak co roku dopisały liczne delegacje z różnych oddziałów od Pienin przez Podhale, Spisz aż po Orawę skończywszy. Należy tu wymienić poczty sztandarowe uczestniczące w oprawie Mszy Św., między innymi z: Łopusznej, Ochotnicy Górnej, Tylmanowej, Ochotnicy Dolnej, Oddziału Górali Żywieckich z Milówki, Szaflar, Łącka, Podszkla, Krościenka n. Dunajcem, Rabki, Szczawnicy i Ostrowska, a także sztandar ZP oddział w Nowym Targu i Nowy Targ – Niwa.

Posiady opłatkowe odbywały się w bożonarodzeniowej tradycji. Nie zabrakło potraw tradycyjnych, które poświęcił ks. Władysław Zązel – kapelan Związku Podhalan
i jednocześnie kapelan oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan oraz Ks. Mieczysław Łukaszczyk – kapelan nowotarskiego oddziału Związku Podhalan.

Podczas tegorocznego spotkania gośćmi Związku Podhalan oddział w Nowym Targu byli senator Rzeczypospolitej Polskiej Jan Hamerski oraz poseł Rzeczypospolitej Polskiej Anna Paluch oraz samorządowcy w tym burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha wraz z przewodniczącym rady miasta Nowy Targ Januszem Tarnowskim. Zarząd Główny Związku Podhalan w Polsce reprezentował Władysław Motyka – członek prezydium Zarządu.

Op.: Przemysław Zachura – sekretarz Związku Podhalan oddz. Nowy Targ
Zdj.: Zbigniew Krauzowicz.