Pomoc ofiarom pożaru w miejscowości Nowa Biała

W sobotę po południu we wsi Nowa Biała na Spiszu doszło do ogromnego pożaru. Zwarta zabudowa ułatwiła rozprzestrzenianie się ognia. W ciągu kilku godzin spłonęło 21 domów i 23 zabudowania gospodarcze. W akcji gaśniczej udział brało około 400 strażaków z ponad 100 zastępów. – To była apokalipsa – mówił pan Józef, świadek zdarzenia. – Tego się nie da opowiedzieć, co tu się działo. Jeśli która chałupa jeszcze się nie paliła, to wynosili wszystko, co się dało. Ludzie pracowali całe życie, żeby coś było, a w ciągu pół godziny wszystko poszło z dymem. A co się nie spaliło, jest zalane wodą. Wszystko trzeba teraz rozbierać – relacjonował strażak Franciszek Szurma. W niedzielę rano na miejscu zdarzenia pojawił się premier Mateusz Morawiecki. – Nie zostawimy państwa samych; będziemy robić wszystko, by na dniach trafiła tutaj pomoc bezpośrednia dla rodzin i pomoc państwa polskiego w odbudowie budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych – zapowiedział szef rządu.

Powstało już wiele akcji w celu pomocy pogorzelcom, dlatego Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II apeluje do swoich członków i sympatyków o przyłączanie się do wszelkich zbiórek na rzecz ofiar pożaru. W tej wielkiej tragedii pokażmy, że potrafimy się zjednoczyć i pomóc najbardziej potrzebującym.

Pomoc finansową można przekazywać poprzez:

• udział w zbiórce środków finansowych, organizowaną w portalu zrzutka.pl pod adresem: pl/z/pogorzelcomznowejbialejlub zrzutka.pl/duuwaw (oba odnośniki przenoszą do tej samej zbiórki). Zbiórka ta jest oficjalną zbiórką zorganizowaną przez redakcję strony internetowej nowabiala24.pl (tj. mieszkańców Nowej Białej), w porozumieniu z samorządem wiejskim.
  • przekazywanie środków za pośrednictwem PayPal, link do zbiórki: https://paypal.me/pools/c/8Av6CVVfW5
  • wpłatę pieniędzy w kościołach, gdyż zgodnie z apelem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w najbliższą niedzielę 27 czerwca 2021 roku w każdej parafii Archidiecezji Krakowskiej włączono tę intencję do Modlitwy powszechnej, a przed kościołami zorganizowano zbiórkę ofiar na rzecz poszkodowanych w pożarze mieszkańców Nowej Białej. Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie na pokrycie najbardziej naglących wydatków osób dotkniętych pożarem.

Potrzebna jest również pomoc rzeczowa. Bezpośrednio do Szkoły Podstawowej w Nowej Białej można przywozić środki czystości, koce, ręczniki oraz żywność z długą datą ważności jak makarony, kasze ryże itp., a także wszelkie inne rzeczy, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania

POMAGAJMY !