Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Otwarto rondo Związku Podhalan w Gdańsku

Otwarto rondo Związku Podhalan w Gdańsku

W sobotę, 11 maja 2024 roku, oficjalnie otwarto rondo Związku Podhalan w dzielnicy Jasień w Gdańsku. To symboliczne miejsce znajduje się w obszarze, który po II wojnie światowej stał się domem dla górali, którzy przybyli na te tereny, aby uprawiać pagórkowate pola i łąki obecnej dzielnicy Jasień, zapewniając miastu niezbędną żywność. Rodziny góralskie odgrywały istotną rolę w historii miasta, a ich tradycje są pielęgnowane do dziś.

Mirosław Adamczyk, prezes Oddziału Gdańskiego Związku Podhalan w Polsce, podkreślił, że to rondo jest symbolicznym ukoronowaniem trudu i przyjazdu ich przodków na Wybrzeże do Gdańska po wojnie. Dodał także, że mieszkańcy są dumni z tego, że mogą tutaj mieszkać i aktywnie uczestniczyć w życiu miasta, mimo że serca ciągnęły ich w góry. Nadanie rondu nazwy imieniem Związku Podhalan jest ważnym wydarzeniem, które pozwoli gdańszczanom dowiedzieć się o obecności górali w mieście i ich wkładzie w jego rozwój.

W wydarzeniu wzięli udział: m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Anna Golędzinowska, radna Miasta Gdańska, Mirosław Adamczyk, prezes Oddziału Gdańskiego Związku Podhalan w Polsce im. Św. Wojciecha oraz Julian Kowalczyk, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce im. Św. Jana Pawła II. Rondo poświęcił ks. Adam Kołkiewicz, proboszcz parafii Bł. Doroty z Mątew.

 

Zdjęcie: fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl