Działalność i historia Kurierów Tatrzańskich wciąż nie jest wystarczająco znana wśród społeczeństwa, dlatego bardzo ważnym jest by jak najszersze grono odbiorców mogło poznać historię naszych góralskich bohaterów.
Jednym z nich był Stanisław Marusarz (ur. 18 czerwca 1913 w Zakopanem, zm. 29 października 1993 tamże) – kurier tatrzański, podporucznik Armii Krajowej, polski skoczek narciarski, dwuboista i alpejczyk, czterokrotny olimpijczyk, siedmiokrotny uczestnik narciarskich mistrzostw świata, trener, propagator sportu. Wicemistrz świata w skokach z 1938 z Lahti, piąty zawodnik konkursu skoków i siódmy w kombinacji na igrzyskach w 1936, czwarty skoczek mistrzostw świata w 1935 oraz piąty w 1939, zdobywca Pucharu Tatr w 1948 i 1949, zwycięzca memoriału Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny w 1952. Pięciokrotny rekordzista Polski oraz były dwukrotny rekordzista świata w długości skoku narciarskiego. Kawaler Krzyża Wielkiego, Krzyża Komandorskiego i Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, oraz Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari. Najlepszy Sportowiec Polski w roku 1938 w Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Zasłużony Mistrz Sportu z 1951.
W 1938 został kierownikiem Schroniska na Pysznej. Po wybuchu II wojny światowej schronisko to stało się punktem przerzutowym dla kurierów tatrzańskich. Po wkroczeniu wojsk niemieckich Marusarz wstąpił do ZWZ, pełniąc od października 1939 służbę kurierską na trasie Zakopane-Budapeszt. Przeprowadzał ludzi, przenosił materiały konspiracyjne i pieniądze na działalność podziemną.
W sobotę 16 stycznia w przeddzień urodzin Heleny Marusarzówny, siostry Staniaława Marusarza, narciarki, mistrzyni Polski, w czasie II wojny światowej kurierki tatrzańskiej i działaczki konspiracji niepodległościowej Telewizja Polska emitowała film o Stanisławie Marusarzu.
Zachęcamy do obejrzenia i zgłębienia historii Kurierów Tatrzańskich, gdyż każdy z tych, którzy walczyli o wolną Polskę zasługuje na pamięć i uhonorowanie.