Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Mali Śwarni w Chicago

Mali Śwarni w Chicago

W dniach 9-20 listopada zespół „Mali Śwarni” przebywał w Chicago na zaproszenie Zarządu Głównego ZPPA , a celem wyjazdu był udział w XXXIV Festiwalu „Na Góralską Nute”.

W czasie dwóch występów 12 i 13 listopada, dzieci pod kierownictwem Bernadety Szumal , zaprezentowały nasz podhalański taniec, muzykę i śpiew . Według obserwatorów, dzieci pokazały mało używany już starodawny taniec góralski, nagrodzony gromkimi brawami. Niedzielny występ poprzedzony był mszą św. w Kościele św. Kamila, gdzie Mali Śwarni dali oprawę góralską mszy św. na którą licznie przybyli Podhalanie żyjący w Chicago.

Dużą atrakcją było również zwiedzanie centrum Chicago – Downtown , gdzie „wieżowce sięgały chmur”, a widoki ze 103 piętra wieżowca Willis Tower – /dawniej Sears Tower/ zrobiły wrażenie i zostaną w naszej pamięci i na licznie zrobionych zdjęciach. „ Fasolka” w Millennium Park, wystawa zwierząt w „ The Field Museum” i pobyt w „ John G. Shedd Aquarium” wraz z pokazem tresury delfinów, to kolejne atrakcje tego dnia. A na koniec niezapomniany widok – Downtown nocą z tysiącami światełek. A wszystko to dzięki hojności członków Koła nr. 2 Nowy Targ ZPPA z prezesem Kazimierzem Kołodziejczykiem na czele, którzy zasponsorowali tę wycieczkę, jak również poczęstunek na ognisku integrującym obydwa zespoły. Podczas spotkania zespołu z Zarządem Koła, otrzymaliśmy również liczne pamiątki, przekazując także i nasze podziękowania.

Wyrazy wdzięczności i podziękowania kierujemy również do kierowniczki „Szkółki Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA” – Bożeny Mąka, mocno zaangażowanej w nasz pobyt , jak i rodziców dzieci , którzy w ramach wymiany i integracji , przyjęli i otoczyli opieką naszą zespołową rodzinę. To również dzięki nim, mogliśmy dodatkowo zobaczyć atrakcje Ameryki. Kilka spotkań obu zespołów, zaowocowało nowymi znajomościami.

Pobyt w „Ameryce” to na pewno niezapomniane przeżycie dla dzieci i opiekunów naszego zespołu. Życzliwość jaką nam okazano i rodzinną atmosferę nie da się opisać w kilku słowach.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Zarządowi Głównemu ZPPA , a szczególnie Prezesowi Józefowi Cikowskiemu, w-ce Prezesowi d.s. kultury – Zdzisławowi Doruli , w-ce Prezes Zofii Bobak-Ustupskiej i Sekretarz Generalnej – Helenie Studenckiej, za zaproszenie , możliwość udziału w Festiwalu , Gościnność i niezapomniane chwile. Dziękujemy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do naszego wyjazdu i pobytu w Ameryce. Bóg zapłać

Z góralskim pozdrowieniem

Bernadeta Szumal
Kierownik zespołu
Wojtek Groń
Prezes
Towarzystwa Przyjaciół Dziecięcego Zespołu „Mali Śwarni”