Góralsko – Lachowska promocja jagnięciny, dziczyzny i wyrobów serowarskich

Góralsko – Lachowska promocja jagnięciny, dziczyzny i wyrobów serowarskich Sromowce Niżne i Przełom Dunajca to nie wątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Małopolsce, o czym przekonali się w sobotnie popołudnie uczestnicy uroczystości poświęconej promocji jagnięciny, dziczyzny i wyrobów serowarskich.

O godz. 14:00 uczestnicy wypłynęli na pontonach przez Przełom Dunajca w kierunku Krościenka nad Dunajcem. Następnie goście przybyli do Schroniska PTTK Trzy Korony w Sromowcach Niżnych, gdzie miała miejsce Góralsko – Lachowska promocja wyrobów z jagnięciny, dziczyzny i wyrobów serowarskich. Uczestnicy mogli spróbować bigosu, grochówki i gulaszu z jelenia, baraniny pieczonej z warzywami, barana z rożna, oscypków z grilla z żurawiną i wyrobów wędliniarskich z jelenia przygotowanych przez Polski Związek Łowiecki Okręg Nowy Sącz, a także tradycyjnych przysmaków pienińskich przygotowanych przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, takich jak moskole, kwaśnica na żeberkach wędzonych, chleb ze smalcem, chrzanówka wielkanocna, kruche ciasto z jabłkami, kruche ciasto z dżemem z aronii, a także herbata ziołowa parzona z mięty, melisy i pokrzywy.

Imprezę poprowadził Wiceprezes Związku Podhalan Piotr Gąsienica, który przywitał zebranych. Wśród zaproszonych gości spotkać można było Posłanke na Sejm RP Anne Paluch, Posła na Sejm RP, a zarazem prezesa ZP Oddział w Nowym Sączu Patryka Wichra, Sekretarza Województwa, a zarazem Radnego Miasta Nowego Sącza Wojciecha Piecha, Wiceprezydent Miasta Nowego Sącza Magdalene Majke, Wójta Gminy Czorsztyn Tadeusza Wacha, przedstawicieli Zarządu Głównego Związku Podhala: Prezesa Juliana Kowalczyka, Prezesa poprzedniej kadencji Andrzeja Skupnia, Wiceprezes Janine Napore, Wiceprezesa poprzedniej kadencji Andrzeja Napore, przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego Okręg Nowy Sącz m.in. Łowczy Okręgowy Bogusław Rataj, członkowie Zarządu Paweł Knurowski, Tadeusz Zaręba, Bronisław Słowik, członek Naczelnej Rady Łowieckiej Okręg NS Roman Graj, Zastępca Okręgowego Rzecznika Dyscyplinarnego Grzegorz Wolak, przedstawiciele pobliskich kół łowieckich, a także przedstawicieli Stowarzyszenia Banderia Konna Iskra Dolina Dunajca na czele z Wojciechem Piechem i Wiceprezesem Romanem Zwolińskim.

Uroczystość uświetnił występ Kapeli Białopotocanie oraz Chóru Flisackiego Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec w Sromowcach Niżnych
Wydarzenie odbyło się przede wszystkim dzięki przychylności Gminy Czorsztyn i Biura Poselskiego Posła Patryka Wichra.

Głównym partnerem przedsięwzięcia było natomiast Województwo Małopolskie.