Górale w Krakowie. W jedności siła!. Posiady 19.10.2021 r.

Szanowni Państwo Członkowie i Sympatycy  Związku Podhalan im. Świętego Jana Pawła II w Polsce, Górale.

Tradycje zorganizowanej  działalności Górali w Krakowie sięgają od 1906 r. To Kraków był siedzibą władz Związku przez wiele lat swojej historii. To w Krakowie studiująca młodzież, środowisko akademickie, intelektualne a także osiedli w Krakowie górale wszelkich góralskich dziedzin organizowali się w sekcjach, ogniskach, oddziałach, zespołach dla wspólnego działania na rzecz rodzinnej ziemi i Ojczyzny, kultywując  dziedzictwo kulturowe naszych przodków.  Ta praca trwa do dzisiaj. Działają  Studencki Zespól Góralski „Skalni”, Zespół Góralski „Hamernik” i Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Hamernicy”. Krakowski Oddział Związku Podhalan organizuje co miesięczne posiady. Odbywają się one pod naukowym patronatem Rady Naukowej Związku Podhalan i we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ.

W najbliższy wtorek, 19 października o godz.17.30 w naszej siedzibie odbędą się szczególne posiady pt. „Środowisko góralskie w Krakowie. Współpraca, integracja, inicjatywy. Przeszłość, dzisiejsze potrzeby i możliwości”. Posiadnikami – Gośćmi będą znani społeczności góralskiej Anna i Kazimierz Lassakowie. Posiady poprowadzi dr hab. Stanisława Trebunia Staszel, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii UJ. Szczegóły na załączonym afiszu-informacji.

Niemal  każda nasza góralska rodzina ma w Krakowie swoich Bliskich bądź znajomych: studiujących, pracujących naukowo lub w innych dziedzinach życia społecznego. Mieszkających w Krakowie na stałe bądź czasowo. Wszystkich zapraszamy do tworzenia i umacniania naszej krakowskiej góralskiej wspólnoty.
W jedności siła!  Razem zrobimy więcej.!

Bardzo proszę o przekazanie tej informacji-zaproszenia w swoich środowiskach rodzinnych, sąsiedzkich. związkowych.

Z  koleżeńskim pozdrowieniem

Stefan Majerczak