100-lecie Związku Podhalan Oddział Odrowąż Podhalański

Oddział Związku Podhalan w Odrowążu Podhalańskim ma już 100 lat. W związku z tym w dniu 1 sierpnia odbyła się uroczystość 100-lecia.
Głównym punktem uroczystości była msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Władysława Zązla – kapelana Związku Podhalan.

– Dziś Odrowąż jest wizytówką Podhala, dziś jest jego Stolicą – mówił do zebranych w kościele parafialnym ks. Władysław Zązel. – Wczoraj, przeszłość zostawmy już Panu Bogu, Jego Miłosierdziu. Przyszłość? A kto wie, czy doczekamy, czy dożyjemy jutra? Ważne jest to co teraz. Ważne, by Związek Podhalan wytrwał w wierze ojców. Pozostał wierny temu co prawdziwe i sprawdzone – dodał.
Członkowie Oddziału w Odrowążu Podhalańskim w swym świętowaniu nie mogli zapomnieć o przeszłości i swoich przodkach, dlatego też złożono wieńce na grobach byłych prezesów oddziału, pod tablicą przy domu rodzinnym Feliksa Gwiżdża, na grobie Wojciecha Bolesława Duszy ps. Szarota oraz pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny Światowej. Wszystko, to by pokazywać również młodemu pokoleniu, jak ważna jest pamięć, z której wynika tożsamość, a tą górale z dbałością pielęgnują. Dlatego też oddział w Odrowążu prowadzi dziecięcy zespół “Odrowązianie” w którym jest ponad 30 osób. Jest to ważna działalność, tym bardziej że lokalne oddziały są niejednokrotnie głównymi organizatorami życia społecznego.

– Mamy 55 członków, dziś dołączyło kolejnych 11 – mówi prezes oddziału Janina Gawron. – Śmiało można powiedzieć, że jesteśmy spoiwem miejscowości, tym bardziej że prawie z każdej rodziny jest ktoś w Związku – dodaje Prezes.

Oddział Związku Podhalan w Odrowążu Podhalańskim powstał 11 lutego 1921 roku z inicjatywy Jakuba Zachemskiego.

– Odrowąż ma się czym szczycić i ma się czym chwalić, bo dochował wyku – mówił prezes Zarządu Głównego ZP Julian Kowalczyk. – Wykuł ludzi mocnych, twardych, którzy realizowali wiele wspaniałych dzieł. Życzę Wam, byście nawiązywali do wzorów, do swoich poprzedników, założycieli, bo jest się czym szczycić. Związek Podhalan realizuje ideały i cele nawiązujące do wielkich wartości, dzięki którym przetrwaliśmy jako organizacja ponad 100 lat. Bądźmy wierni tym wartościom – dodał na zakończenie.