Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Związek Podhalan obchodził swoje 100-lecie w mieście ks. prof. J. Tischnera

Związek Podhalan obchodził swoje 100-lecie w mieście ks. prof. J. Tischnera

88 rocznica urodzin ks. prof. Józefa Tischnera i 100-lecie Związku Podhalan, którego był pierwszym kapelanem sprawiła, że dziś Stary Sącz zamienił się w stolicę górali. W związku z tym wyjątkowym wydarzeniem przez miasto przemaszerowały pocztu sztandarowe kilkunastu oddziałów związku.

Podhalanie spotkali się tutaj na zaproszenie burmistrza Jacka Lelka i Andrzeja Długosza prezesa Towarzystwa Miłośników Starego Sącza i dyrektora , który już od 14 lat organizuje tu Dni Tischnerowskie. Związkowcy w muzeum poświęconym pamięci swego kapelana wysłuchali prelekcji dr. Stanisławy Trebuni Staszel, etnografa i antropologa a jednocześnie członka zarządu rady programowej Związku Podhalan, rodowitej góralki wypożyczonej tylko do Krakowa, która znała ks. prof. osobiście. Prelekcja traktowała oczywiście o samym ks. Józefie Tischnerze, ale przede wszystkim o jego zapatrywaniu się na dwa kardynalne dla człowieka pojęcia – tradycję i wolność.

Przy okazji warto podkreślić, że w Związek Podhalan zawarł porozumienie z Lachami reprezentowanymi przez Zygmunta Berdychowskiego, prezesa SKT Sądeczanin. Członek Zarządu Związku Podhalan Piotr Gąsienica zastrzega, że Lachowie i górale z Podhale od zawsze potrafią się pięknie od siebie różnić ubogacając wzajemnie swoją kulturę i tradycję.
Po spotkaniu w Muzeum, w którym jest ekspozycja poświęcona ks. profesorowi goście w asyście pocztów sztandarowych z kilkunastu oddziałów przemaszerowali do kościoła w klasztorze Sióstr Klarysek, gdzie w latach 1970 – 1993 ks. Józef Tischner celebrował msze święte i głosił kazania.
Portal Sądeczanin.info ma przyjemność patronować obchodom stulecia Związku Podhalan w Polsce.

 

Więcej na: https://sadeczanin.info/wiadomosci