Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Wspominki w Kościelisku

Wspominki w Kościelisku

Wieczór Kubińcowy w Kościelisku
Pierwszym prezesem Zwiazku Podhalan w powojennej rzeczywistosci był Stanisław Nędza-Kubiniec. Wznowienie działalności w ludowej Polsce wydawało sie niemożliwym dla organizacji, która zawsze starała sie być niezależna, samodzielna, która stawiała na podstawowe wartości: religia, patriotyzm, Ojcowizna i rodzina.

W 1957r. prezesem Związku, który pomimo chwilowej nazwy- Związek Górali Tatrzańskich, kontynuował statutowe wymagania przedwojennego Zwiazku Podhalan (nawet Zjazd Podhalan z 1957r. był kolejnym, XXIII Zjazdem)- został własnie Stanisław Nędza- Kubiniec.
Związek Podhalan w Polsce uczcił pamięć o zmarłym Prezesie, organizując 7 listopada br. w Kościelisku konferencję poświeconą wybitnemu działaczowi i pisarzowi. Spotkanie w domu ludowym poprzedziło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Stanisława Nędzy- Kubińca na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem oraz msza święta w parafialnym kosciele w Koscielisku.
W „Ludówce” zebranym zaprezentowały sie dzieci i młodzież z zespołu „Polaniorze”, po czym sylwetke Stanisława Nędzy- Kubińca przybliżyli; Julian Kowalczyk (działalność związkowa St. Nędzy- Kubińca) i Franciszek Bachleda- Księdzulorz (twórczość poetycka i literacka St. Nędzy- Kubińca).

jk