Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Poniedziałek - Piątek: 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
„Współczesne pasterstwo w Karpatach polskich- Święto Baców” – relacja

„Współczesne pasterstwo w Karpatach polskich- Święto Baców” – relacja

„Współczesne pasterstwo w Karpatach polskich- Święto Baców”
Niedziela 22 kwietnia br. stała się symboliczną datą otwarcia sezonu pasterskiego 2018r. Tego dnia w ludźmierskim sanktuarium spotkali się bacowie i juhasi z rodzinami, aby przez udział w uroczystej mszy św. i błogosławieństwo przygotować się do wiosennego redyku.

„Święto baców” rozpoczęło się od spotkania organizacyjnego w Domu Podhalańskim im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Władysława Orkana. Przejście rodzin pasterskich z kapelą góralską i kierdelem owiec pod budynek kościoła w Ludźmierzu wzbudził wielkie zainteresowanie wśród uczestników i gości spotkania. Po dotarciu na miejsce owce zostały zapędzone do kosoru (drewniane ogrodzenie w formie czworoboku) na placu przykościelnym, zaś przedstawiciele baców i księża spotkali się przy studni przed kościołem, aby zaczerpnąć wody i przenieść do sanktuarium. Warto wspomnieć, że z ludźmierską studnią wiążą się cudowne uzdrowienia.
Aktywny udział rodzin bacowskich można było obserwować także w dalszej części spotkania. Był aktywny udział we Mszy św. w regionalnej oprawie, bacowska procesja z darami, odebranie szczap do zapalenia pierwszej watry. Wszyscy zgromadzeni w kościele bacowie mogli odebrać poświęcone: wodę, szczapy i kalendarze ludźmierskie. Po mszy św. dokonano uroczystego mieszanie owiec, zaś kapelan ZG Związku Podhalan ks. dr Stanisław Kowalik poświecił i okadził kierdel (stado owiec).
Spotkanie uczestników i gości kontynuowano w formie warsztatów edukacyjnych na temat muzyki i obrzędowości pasterskiej w namiocie, gdzie można było wysłuchać prelegentów (Rola baców w podtrzymywaniu pasterskiej kultury – Andrzej Gąsienica Makowski, Bacowie filarem pasterskiej kultury – Krzysztof Krół-Łęgowski), obejrzeć okolicznościową wystawę, zasięgnąć informacji z zakresu pasterstwa, degustować i zakupić produkty pasterskie – sery, oscypki i korboce.

Anna i Julian Kowalczyk

 

Kamil Kowalczyk