Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Wizyta w Pałacu Prezydenckim

Wizyta w Pałacu Prezydenckim

O podtrzymywaniu góralskiego folkloru i tradycji, działalności charytatywnej i pomocy Ukrainie Małżonka Prezydenta rozmawiała 8 czerwca ze Stanisławem Sarną, Prezesem Związku Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA) oraz Julianem Kowalczykiem, Prezesem Związku Podhalan w Polsce. Pierwszej Damie towarzyszył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski.

Para Prezydencka wielokrotnie spotykała się z podhalańską wspólnotą zarówno w kraju, jak i w USA, gdzie stanowi ona liczną i bardzo ważną część społeczności amerykańskiej Polonii. 9 maja br. Agata Kornhauser–Duda spotkała się z Zarządem Związku Podhalan w Domu Podhalan w Chicago, a w Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbyło się spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami organizacji polonijnych poświęcone pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Podczas wydarzenia, Minister Adam Kwiatkowski, w imieniu Prezydenta RP, wręczył odznaczenia państwowe polonijnym działaczom.

Rozmowa w siedzibie głowy państwa dotyczyła dotychczasowej pomocy Ukrainie i planowanym inicjatywom, mówiono także o działalności obu związków na rzecz podtrzymywania tradycji i kultury góralskiej wśród młodych Polaków mieszkających w kraju i należących do Polonii. Dyskutowano też o promocji kultury, w tym gwary, strojów, zwyczajów, muzyki i kuchni góralskiej na świecie.

Źródło: Kancelaria Prezydenta