Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Warsztaty edukacyjne: Kondycja folkloru góralskiego w nasyj wsi – Maruszyna

Warsztaty edukacyjne: Kondycja folkloru góralskiego w nasyj wsi – Maruszyna

W niedzielę 10.12 br. w Maruszynie odbyły się warsztaty edukacyjne z zakresu kultury pasterskiej i dziedzictwa przyrodniczego na temat kondycji folkloru góralskiego.

Po mszy św. przed budynkiem kościoła można było zakupić drobne świąteczne wyroby regionalne przygotowane przez miejscowy Oddział ZP.

Po przejściu do miejscowej remizy OSP, warsztaty góralskie otworzyła kapela góralska, zaś prezes ZP w Maruszynie – Krystynę Rychtarczyk-Szczypta przywitała wszystkich zebranych.

Po występie miejscowego zespołu góralskiego „Marusynianie” dr Stanisława Trebunia Staszel przedstawiła zgromadzonym uczestnikom prezentację multimedialną z zakresu historii i etnografii górali, po czym rozpoczęła się dyskusja na temat kondycji folkloru góralskiego. Na sali można było zauważyć całe, wielopokoleniowe rodziny góralskie, miejscową inteligencję z ks. proboszczem na czele, zaproszonych gości.

Posiady zakończył występ teatralny o zabawnych sytuacjach wynikłych z łączenia tradycji z nowoczesnością na wsi góralskiej. Wart podkreślenia jest fakt, że pomimo kilku godzin spotkania nie ubyło zebranych, a wszyscy zgromadzeni- zarówno dzieci, rodzice i najstarsi mieszkańcy potrafili podczas posiadów zainteresować się programem spotkania, Uczestnicy warsztatów mogli też popróbować regionalnego potraw.

Anna i Julian Kowalczyk