Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Święto Bacowskie w Ludźmierzu

Święto Bacowskie w Ludźmierzu

Sezon wypasu owiec rozpoczęty. Bacowie spotkali się w niedzielę 24 kwietnia w sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej, by uroczyście rozpocząć wypas owiec.

Wiosenne święto bacowskie związane jest z tradycją, wedle której wypas owiec rozpoczyna się od dnia św. Wojciecha tj. 23 kwietnia i trwa do św. Michała Archanioła – czyli do końca września. Wtedy rozpoczynają się jesienne redyki, czyli powrót baców i owiec z hal.

W tym roku wiosenne święto bacowskie miało szczególny charakter. W trakcie tegorocznego spotkania w Ludźmierzu Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski przekazał na ręce Prezesa Związku Podhalan Juliana Kowalczyka dotację na realizację zadania pn. „Małopolski wypas kulturowy – ekstensywne metody gospodarowania jako ekologiczny sposób zachowania bioróżnorodności i krajobrazu” To dofinansowanie z budżetu województwa małopolskiego dla 86 baców z Małopolski, którzy wypasając owce, dbają
o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe regionów górskich. Województwo na ten cel przekazało ponad 1,8 mln zł. Związek Podhalan zajmie się rozdzieleniem dotacji na poszczególnych baców. Mamy nadzieję, że to dofinansowanie pozwoli rozwinąć wypas kulturowy owiec w Małopolsce i zapewni niezbędne środki na dalszą działalność baców.

 

pk