Święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich

Żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich obchodzili swoje święto. Tegoroczne obchody związane były z 23. rocznicą powstania formacji. Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich nadał tytuł „Honorowego Podhalańczyka” Ordynariuszowi Diecezji Rzeszowskiej ks. bp. dr Janowi Wątrobie oraz Prezesowi Związku Podhalan w Polsce Andrzejowi Skupniowi.

Uroczyste obchody otworzyła Msza Święta w intencji żołnierzy oraz Ojczyzny odprawiona w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył Biskup Rzeszowski ks. bp Jan Wątroba w asyście księży kapelanów służb mundurowych oraz ks. płk. Grzegorza Krupskiego – Dziekana Wojsk Lądowych.

Bezpośrednio po Mszy Świętej pod tablicą pamiątkową Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich spod Narwiku, która mieści się na kościele złożono wiązanki kwiatów. Apel Pamięci odczytał kpt. Andrzej Korytko, a pododdział honorowy wystawiony przez 1 bsp strzelił salwę.

W południe na stadionie „Podhalańczyk”, mieszczącym w obrębie koszar batalionu logistycznego, rozpoczął się uroczysty apel z okazji święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Meldunek o gotowości pododdziałów brygady, Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk. dypl. Zenonowi Brzuszko złożył dowódca uroczystości ppłk Rafał Iwanek.

W apelu udział wzięli: władze Województwa Podkarpackiego, byli dowódcy 21BSP, przedstawiciele władz samorządowych z Podkarpacia i Podhala, grono „Honorowych Podhalańczyków”, dyrektorzy uczelni i szkół, zakładów pracy, przedstawiciele wszystkich służb mundurowych i duchowieństwa, rodziny żołnierzy, młodzież strzelecka i szkolna oraz mieszkańcy miasta. Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych reprezentował płk dypl. Wojciech Marchwica – Szef Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmechanizowanych. W gronie podhalańczyków gościli także dowódcy brygad z kraju oraz goście honorowi z zagranicy: Zastępca Dowódcy 23 Brygady Piechoty Górskiej z Niemiec płk Olaf Garlich oraz Zastępca Dowódcy 7 Brygady Zmechanizowanej z Republiki Czeskiej płk Jiri David. Ponadto w obchodach udział wzięła dr Lucyna Galica Jurecka – członek rodziny twórcy formacji podhalańskich generała Galicy.

Dowódca podhalańczyków przywitał wszystkich zgromadzonych gości. W swym przemówieniu pułkownik Brzuszko powiedział: „Zmieniają się żołnierskie pokolenia, odchodzą i przychodzą nowi dowódcy, a Brygada nieustannie w codziennym rytmie szkoleniowym potwierdza swój wysoki kunszt, aktywność, kreatywność oraz przywiązanie do wartości wpisanych na naszym sztandarze. Bóg, honor i Ojczyzna to swoisty drogowskaz żołnierskiej drogi którą podążają podhalańczycy. Przez te 23 minione lata byliśmy wszędzie tam, gdzie wymagał tego interes naszego państwa”. Pułkownik podziękował także żołnierzom i pracownikom wojska za służbę i pracę oraz złożył życzenia.

Święto Brygady, to także świetna okazja do wyróżnienia i uhonorowania najlepszych żołnierzy i pracowników wojska. Zgodnie z rozkazami Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowódcy 21 BSP wręczono zasłużonym podhalańczykom Odznaki Tytułu Honorowego Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej, Odznaki Honorowe Wojsk Lądowych oraz Odznaki Pamiątkowe 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Kolejne wyróżnienia przyznane były przez Komisję Współzawodnictwa w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich, decyzją której w 2016 roku zostali wyłonieni następujący żołnierze w kategoriach: najlepszy dowódca kompanii/baterii – kpt. Barbara Kwolek z 5 bsp, najlepszy dowódca plutonu – ppor. Mariusz Wyzga z 1 bsp, najlepszy dowódca drużyny – kpr. Piotr Domoń z 1 bcz, najlepszy szef pododdziału – st. chor. Janusz Pelc z 1 bsp, najlepszy technik pododdziału – st. chor. Wojciech Sowa z 1 bsp, najlepszy strzelec wyborowy – st. szer. Adam Czaja z 5 bsp, najlepszy strzelec broni osobistej – chor. Tomasz Przerwanek z 21 daplot. Najlepszym w trzech pierwszych kategoriach współzawodnictwa „Stowarzyszenie Honorowych Podhalańczyków” pod przewodnictwem gen. dyw. w st. spocz. Fryderyka Czekaja ufundowało laptopy.

Jedną z piękniejszych tradycji 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, będącą jednocześnie wyrazem najwyższego uznania, szacunku i wdzięczności za wsparcie i współpracę ze strzelcami podhalańskimi jest nadawanie tytułu „Honorowego Podhalańczyka”. Na przestrzeni 23 lat funkcjonowania brygady tytuł „Honorowego Podhalańczyka” wraz z insygniami – kapeluszem strzelca i ciupagą podhalańską, otrzymało już ponad 158 osób szczególnie zasłużonych dla brygady. Na wniosek Kapituły Tytułu Honorowego, w tym roku, Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich nadał tytuł: Ordynariuszowi Diecezji Rzeszowskiej ks. bp. dr. Janowi Wątrobie oraz Prezesowi Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce Andrzejowi Skupniowi. Nowych „Honorowych Podhalańczyków” żołnierze uhonorowali śpiewem. Zabrzmiała pieśni brygady „Podhalański gród”.

Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów oraz żołnierski poczęstunek.

Źródło: http://21bsp.wp.mil.pl/pl/index.html

Tekst i zdjęcia w linkach poniżej: