Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce na wyjazdowym posiedzeniu w Koniakowie

W dniu 04.03.2016 r. Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce spotkało się na wyjazdowym posiedzeniu w Koniakowie. Gościny udzielił nam Centrum Produktu Regionalnego Marii i Piotra Kohutów w Koniakowie.

Pani Maria barwnie opowiedziały czym zajmuje się centrum oraz wspominała historię, powstania pomysłu Redyku Karpackiego oraz Fundacji ,,Pasterstwo Transhumancyjne”. Głos zabrał również Prezes Górali Śląskich Józef Michałek, zapoznając Prezydium z bieżącymi wydarzeniami jak również z historia działalności Górali Śląskości. Głos zabrał również Andrzej Niedoba Prezes ogniska Związku Podhalan w Mostach, który barwnie nakreślił działalność regionalną w trójstyku czyli na pograniczu trzech państw.

Następnie głos zabrał Prezes Związku Podhalan w Polsce Andrzej Skupień omawiając poszczególne punkty obrad prezydium, w szczególności zaś sprawy dotyczące Światowego Spotkanie Młodzieży, obchodów 1050-lecia Chrztu Polski, Koncertu Opery Góralskiej w Katowicach oraz wyjazd na spotkanie z wojewodą województwa Borsod-Abauj Zemplen Panem Ervinem Demeterem. Wyjazd taki nastąpi w dniu 01.04.2016 r. Głównie będzie dotyczył współpracy pomiędzy węgierskim województwem a Związkiem Podhalan w celu kultywacji kultury Dereńczan na Węgrzech.

Galeria ze zdjęciami z uroczystości ukaże się wkrótce.