Pielgrzymka Związku Podhalan Oddział w Nowym Targu na Jasną Górę

30 maja 2021 r. to kolejny dzień świętowania Jubileuszu 100-lecia powstania Oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu. Tym razem kroki świętujących skierowane były na Jasną Górę , aby pokłonić się i podziękować Matce Bożej w Cudownym Obrazie Pani Jasnogórskiej.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się od zwiedzenia klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej k/ Krzeszowic. Gospodarze miejsca oprowadzili przybyłych i opowiedzieli historię klasztoru, Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, kaplicy św. Rafała Kalinowskieg, oprowadzili po muzeum klasztornym i otoczeniu klasztoru.

Następnie pielgrzymi udali się do Katowic, gdzie na zaproszenie państwa Marii i Mieczysława Kucharskich, pochodzących z Nowego Targu, zostali ugoszczeni pysznym obiadem w hotelu „Marysin Dwór” . Wraz z członkami Oddziału byli również zaproszeni : Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan – Julian Kowalczyk oraz członkowie Oddziału Górali Żywieckich. Mieczysław Kucharski jednocześnie pełni funkcję Prezesa Oddziału ZP w Katowicach. I to właśnie za jego przyczyną i z jego intencji została zamówiona msza św. na 100-lecie Oddziału w Nowym Targu na Jasnej Górze.
Msza rozpoczęła się o godz. 20:00, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski . Homilia kapelana ks. M. Łukaszczyka, muzyka zespołu Mali Śwarni, czytania i śpiew po góralsku, sztandary ZP nadały jej wyjątkowy charakter. Jednakże bliskość Cudownego Obrazu Czarnej Madonny zostawiły szczególny ślad w sercach pielgrzymów.

O godz. 21 przedstawiciele Związku Podhalan uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, w którym zaakcentowali obecność górali odczytując Akt zawierzenia i składając wotum Matce Bożej w postaci góralskich korali. Gospodarze miejsca, ojcowie Paulini nie kryli zadowolenia z obecności góralskich pielgrzymów. Pieśń na zakończenie „ Zapada zmrok” przy góralskiej muzyce została odśpiewana dwukrotnie.