Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Poniedziałek - Piątek: 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Odpust i Dożynki Parafialne w Skomielnej Czarnej oraz 30 pielgrzymka Kołomyjan

Odpust i Dożynki Parafialne w Skomielnej Czarnej oraz 30 pielgrzymka Kołomyjan

26 sierpnia nasza parafia świętowała swój drugi odpust parafialny. Chociaż patronką parafii jest Matka Boża w tajemnicy Nawiedzenia, to fakt posiadania kopii cudownego obrazu jasnogórskiego z Kołomyi jest dla nas okazją do świętowania i dziękczynienia za opiekę, jaką Matka Boża przybyła z Kresów roztacza nad naszą parafią.
Pierwotnie obraz Madonny znajdował się w Kołomyi, stolicy Pokucia, na terenach dawnej II Rzeczypospolitej. Stamtąd na skutek zawieruchy wywołanej przez drugą wojnę światową w 1956 roku trafił do nowo powstającej świątyni w Skomielnej Czarnej. Tegorocznej Sumie odpustowej  przewodził oraz kazania „śpiewane” i mówione piękną gwarą wygłosił ks. prał. Władysław Zązel, znany regionalista, kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan, duszpasterz trzeźwościowy, inicjator i duszpasterz spotkań Wesela Wesel promujących bezalkoholowe wesela, członek Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski. Ks.Prałat odwiedził także nową powstała kaplicę na roli Wilkowej, gdzie wspólnie z mieszkańcami roli odmówił koronkę do Miłosierdzia Bożego.
fot. Mariusz Buda

W niedzielę 2 września, podczas Mszy św. o godz. 11.00. nasza parafia przeżywała dzień dziękczynienia za tegoroczne owoce ziemi. Gospodarzami tegorocznych dożynek byli mieszkańcy z następujących ról: Gapkowej i Polakowej ze Skomielnej Czarnej oraz Kaletowej i Hajostowej z Bogdanówki. Na początku Mszy św. zostały poświęcone tradycyjne wieńce dożynkowe, które procesyjnie zostały wniesione do świątyni przez parafian ubranych w piękne regionalne stroje. Oprawę muzyczną mszy zapewniła Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki.Nie zabrakło także pocztów sztandarowych Związku Podhala Oddział Górali Kliszczackich oraz OSP.
Dożynki są świętem rolników o charakterze religijnym, mającym ścisły związek z tradycją wywodzącą się z pierwszych wieków Kościoła. W dniu dożynek nasi rolnicy jako wspólnota wierzących gromadzą się na Eucharystii, aby przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie składać Bogu Ojcu dziękczynienie za szczęśliwe zakończenie żniw oraz zebrane plony.
Już po raz trzydziesty do naszej świątyni w dniu 2 września przybyli kołomyjanie rozsiani po różnych zakątkach naszej ojczyzny. Pierwsze spotkanie miało miejsce, gdy proboszczem parafii był nieżyjący już śp. o. Celestyn Giba OFMCap. Kopia cudownego obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry, która przez ponad trzysta lat otaczana była czcią w Kołomyi jest celem pielgrzymki, którą tradycyjnie w pierwszą niedzielę września odbywają Kołomyjanie oraz ich potomkowie związani z regionem pokucia.
Centralnym momentem pielgrzymki była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył oraz wygłosił okolicznościowe kazanie dawny proboszcz parafii w Kołomyi, ks. prał. Alfons Gurowski, aktualny proboszcz parafii pw. św. Jakuba Starszego w Tuchowie. Podczas Mszy w. licznie przybyli pielgrzymi (ponad czterdzieści osób) modlili się za wstawiennictwem Matki Bożej Kołomyjskiej o Boże błogosławieństwo dla siebie, swoich rodzin oraz rodaków rozsianych w różnych zakątkach Polski i świata. Po Mszy św. odbył się koncert pieśni i melodii patriotycznych w wykonaniu Góralskiej Orkiestry Dętej. Po koncercie wszyscy przybyli pielgrzymi spotkali się w Domu duszpasterskim na wspólnym obiedzie. Spotkanie stało się okazją nie tylko do snucia wspomnień, ale także do poruszenia bieżących problemów związanych z małą ojczyzną. Dla niektórych osób było to pierwsze spotkanie z Matką Bożą od chwili wyjazdu z Kołomyi.

fot z Archiwum Parafii


Proboszcz Parafii o.Krzysztof Juzba
Mariusz Buda- Prezes Orkiestry