Koncert Noworoczny Góralskiej Orkiestry Dętej ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki – Skomielna Czarna, 07.01.2018 r.

A nadzieja znów wstąpi w nas,
Nieobecnych pojawią się cienie.
Uwierzymy kolejny raz,
W jeszcze jedno Boże Narodzenie.

W dniu 7 stycznia 2018 roku odbył się jak co roku nasz Koncert Noworoczny. Honorowy patronat nad koncertem objął Związek Podhalan Oddział Górali Kliszczackich działający w Skomielnej Czarnej. To był pierwszy raz (i miejmy nadzieję, że nie ostatni) kiedy wykonaliśmy wspólny koncert z Małą Armią Janosika z Raby Wyżnej i okolic. Z zespołem udało się nawiązać współpracę dzięki naszemu Prezesowi Mariuszowi Budzie, który zna założyciela zespołu. Na koncercie mieliśmy przyjemność gościć osoby bliskie naszym sercom, które zawsze wspierają duchowo i finansowo orkiestrę takie jak Wójt Gminy Tokarnia Władysław Piaściak, Stanisław Bisztyga, Elżbieta Kudłacz.

Grupa Mała Armii Janosika to góralska kapela wykonująca muzykę ludową, folkową, muzykę z pogranicza bałkan oraz Karpat. Założona została w 2015 roku przez Damiana Pałasza – skrzypka zespołu InoRos i Zwyk. Trzon projektu stanowią głównie dzieci oraz młodzież, którzy pod okiem swego nauczyciela krok po kroku rozwijają umiejętności w grze na skrzypcach i basach góralskich. Mała Armia Janosika obecnie liczy 100 osób w wieku od 4 do 66 lat. W swoim dorobku mają cały szereg występów podczas ważnych wydarzeń, które można zobaczyć na portalu YouTube i Facebook. Z okazji ŚDM 2016 zrealizowali wideoklip ku czci Św. Jana Pawła II pt. „Siła jest w jedności” oraz wystąpili podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz w Rabie Wyżnej.

Podczas koncertu oprócz znanych kolęd i pastorałek wykonaliśmy utwory m.in. muzyki filmowej, oraz utwory które niedawno dołączyły do naszego repertuaru m.in. Latin Pop Special. Mała Armia Janosika zaprezentowała piękne znane kolędy, ale najbardziej poruszyła wykonanym przez siebie utworem Kolędy dla nieobecnych – piosenką, którą wykonuje Beata Rybotycka ze słowami Szymona Muchy do muzyki Zbigniewa Preisnera. Wykonywana jest ona często w czasie Świąt Bożego Narodzenia z myślą o najbliższych, którzy już od nas odeszli. Mamy nadzieję, że koncert podobał się wszystkim zaproszonym gościom i wspierajacym nas całym sercem, parafianom.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy kapeli Małej Armii Janosika za uświetnienie naszego kolędowania. Dzięki Wam na koncercie nie zabrakło wielu uśmiechów na twarzach oraz łez wzruszenia. Nikt ze zgromadzonych tłumnie w kościele w Skomielnej na pewno nie żałował tych dwóch godzin, w czasie których świątynię wypełniały nasza muzyka i śpiew cudownych dzieci.

Szczęść Boże!

Tekst: Katarzyna Jabcoń Wiceprezes Orkiestry.

Zdjęcia Edward Pięta