IV Zjazd Karpacki w 80. rocznicę Święta Gór w Nowym Sączu

W dniach 28-30 września br. w Nowym Sączu odbędzie się IV ZJAZD KARPACKI, którego organizatorami są Zarząd Główny Związku Podhalan oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ. Wydarzenie to, którego gośćmi będą górale z całego łuku Karpat nie bez powodu będzie miało miejsce w Nowym Sączu. To właśnie tutaj w 1938 roku odbyło się czwarte ŚWIĘTO GÓR, wielka przedwojenna manifestacja kultury i tradycji, która nie tylko zapadła głęboko w pamięć Sądeczan, ale odbiła się szerokim echem w lokalnej i ogólnopolskiej prasie, przede wszystkim na łamach wychodzącego wówczas w Nowym Sączu tygodnika „Głos Podhala”.

Podobnie jak przed wojną patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Na sądeckiej ziemi zagoszczą zespoły z całego łuku Karpat, m.in. z Rumunii, Węgier, Słowacji, Czech oraz Ukrainy. Nie zabraknie także występów polskich grup. Podczas koncertu Wirtuozi Karpat na sądeckim rynku zaprezentują się zespoły, których historia sięga przedwojennego ŚWIĘTA GÓR, m.in. Zespół Regionalny GÓRALE ŁĄCCY im. Marii Chwalibóg z Łącka oraz Zespół Regionalny PODEGRODZIE z Podegrodzia. Ukoronowaniem wieczoru będzie koncert kapeli Wałasi oraz zespołu Trebunie-Tutki.