Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Górale przyrzekają Matce Bożej

Górale przyrzekają Matce Bożej

ZAKOPANE. Podczas Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, której przewodniczył J. E. ks. abp. Marek Jędraszewski – miał miejsce Akt poświęcenia Związku Podhalan Niepokalanemu Sercu Maryi z racji 100 rocznicy powstania Związku.

W trakcie kazania metropolita krakowski mówił o Związku Podhalan jako o „organizacji ludzi wolnych duchem, związanych z Bogiem”. – Bo góry, jak żadne inne miejsce na świecie – mówią o Bogu-Stwórcy. Mówią o pięknie. Te nasze polskie góry, a zwłaszcza Giewont mówią o Chrystusie. Bo tam nasi-wasi ojcowie postawili w 1901 roku krzyż. Z jego wysokości Chrystus patrzy na całą polską ziemię, na Podhale, równiny, aż po Bałtyk. Jakież wielkie zobowiązanie płynie z tej obecności krzyża tutaj, na Podhalu – dla ludzi Podhala, ale i dla wszystkich Polaków – by bronić krzyża. Bronić we własnym sercu. By nie zatracić w sobie wiary, nadziei i miłości. Wiary w to, że jest Bóg istniej, nadziei że dojdziemy idąc za Chrystusem do życia wiecznego i miłości, która jest odblaskiem istoty samego Boga. To wszystko sprawia, że dzisiejsza uroczystość jest dziękczynieniem Bogu za to, że dał nam Syna swego jednorodzonego, aby każdy kto w niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne – mówił arcybiskup Jędraszewski.

Dziś poświęcony został także sztandar oddziału Związku Podhalan – Zakopane-Krzeptówki.

– Z wielką radością myślimy także o tym, że dzisiaj będzie poświęcony kolejny sztandar oddziału Związku Podhalan, bo to świadczy o tym, że ta tradycja Związku, istniejąca sto lat jest żywa, trwała, przekazywana z pokolenia na pokolenie. I niech tak będzie. Niech trwa tak, jak trwa w nas nadzieja, że zapatrzeni w dobrego Jezusa, dobrego jego ofiarne poświęcenie, doprowadzi nas do chwili, gdy Chrystus postawi nas swojej prawej stronie i powie: „byliście wierni w małych rzeczach, dostąpcie radości swego Pana na wieczność całą”. Amen – zakończył homilię metropolita krakowski.

Jednak głównym elementem towarzyszącym Eucharystii było poświęcenie Związku Podhalan Niepokalanemu Sercu Maryi. Miało ono charakter publicznej przysięgi. Członkowie Zarządu Głównego ZP składali słowa przyrzeczenia, a pozostali wierni zgromadzeni w sanktuarium powtarzali „Niepokalane Serce Maryi – przyrzekamy”.

Podczas Aktu poświęcenia padły słowa:

„Matko Świętej Rodziny z Nazaretu, zapatrzeni my w Tobie. Bądź opiekunką naszych rodzin, wspieraj łaskami i prowadź tak po drogach życia, co by się nasze rodziny nie potraciły. Co by było poszanowanie dla małżeńskiego pożycia. Zobowiązujemy się Matko stać na warcie i bronić małżeńskiego związku, który jest potwierdzony ślubem przed Bogiem samym. Wszelakie złego ducha zachęty, który chciałby rozbijać nasze rodziny – będziemy odrzucać i bronić świętej wiary. Chcemy, nasza Pani, co by w domach było poszanowanie dla rodziców, dzieci, a i też naszych ojców. Zapatrzyli my się w Bożą miłość, toteż i naskie życie chcemy tą miłością ozdobić, a i ochronić przyszłe pokolenia”.

„Maryjo Przybytku Ducha Świętego. Tyś z wielką radością przyjęła pod swoje serce Syna Bożego i chroniłaś jego życie. Naucz nas zabiegać o to, by dar życia nie był poniechany, a szanowany – tak prawami, jak i w sercach naszych. Niech ten boży dar życia wszyscy uważają za najcenniejszy skarb, który człek otrzymuje, gdy przychodzi na świat. Będziemy trzymać wartę i bronić naturalnych praw człowieka do życia, do rodziny i do rozwoju podług swoich talentów – w bezpieczeństwie i pokoju”.

„Rodzicielko założyciela Kościoła Świętego – będziemy wspierać modlitwą, ofiarą i cierpieniem kościół na polskiej ziemi, co by duchowieństwo Archidiecezji Krakowskiej dochowywało wierności Bogu, Krzyżowi Świętemu i Ewangelii, a osoby życia konsekrowanego szanowały i umacniały swój zakonny charyzmat i były dla świata pięknym znakiem obecności Twojego Syna.”

„Nasza Matko i Królowo – przyrzekamy: jak ten krzyż na Giewoncie, mocno trwać w wierze i w chlubnej tradycji naszych przodków. A poprzez nasze chrześcijańskie żywo bycie przyczyniać się do powrotu tych, co zbłądzili i odeszli od Boga, tak by zrozumieli, że ino Chrystus jest drogą, prawdą i życiem.”

Przysięga składana była piękną gwarą. My przekazujemy Państwu spolszczoną wersję roty.

W uroczystej mszy świętej odprawionej w zakopiańskim Sanktuarium w rocznicę Objawień Fatimskich, wzięli udział prócz licznie zgromadzonych przedstawicieli Związku Podhalan – samorządowcy.

Przypomnijmy, pierwsze objawienie miało miejsce 13 maja 1917 roku. Dwa lata temu, w Roku Jubileuszu, podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem Ks. Abp. Stanisława Gądeckiego – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, biskupi polscy wraz z czcicielami Matki Bożej Fatimskiej ponowili Akt poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Dziś miał miejsce Akt poświęcenia Związku Podhalan Niepokalanemu Sercu Maryi z racji 100 rocznicy powstania Związku.

s, zdj. Piotr Korczak

Więcej na: https://podhale24.pl/