Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Agnieszka Zagórska ponownie wybrana na Prezesa Związku Podhalan w Kanadzie

Agnieszka Zagórska ponownie wybrana na Prezesa Związku Podhalan w Kanadzie

 

W sobotę 1.10.22r. górale w Kanadzie wybierali nowy zarząd Związku Podhalan. Z uwagi na duże odległości między kołami Związku Podhalan część delegatów łączyła się online z obradującymi związkowcami w sali  kościoła p.w. Św. Teresy w  Toronto. W wyniku wyborów  prezesem Związku Podhalan w Kanadzie na drugą kadencję została wybrana Agnieszka Zagórska rodem z Szaflar.

W drugim dniu (2.10.22r.) podczas uroczystej mszy koncelebrowanej w góralskiej oprawie we wspomnianym wyżej kościele miało miejsce zaprzysiężenie nowego zarządu. Homilię wygłosił kapelan Związku Podhalan w Kanadzie Ojciec Adam Filas, zagrała góralska kapela, zabrzmiały góralskie pieśni, były dary ołtarza i oczywiście poczty sztandarowe.

Związek Podhalan z Polski reprezentowali: prezes Julian Kowalczyk z małżonką i wiceprezes Janina Napora z mężem, zaś ZP z USA był reprezentowany przez sekretarza generalnego ZP Krzysztofa Żółtka z żoną. Podczas Zjazdu górali i naszego pobytu w Kanadzie  była też okazja do rozmów np. z konsul generalną Polski w Toronto, podziękowań i odwiedzin m.in. u pierwszego powojennego prezesa ZP w Kanadzie Stanisława Szaflarskiego, w polskim kościele p.w. Eugeniusza de Mazenod w Brampton, gdzie byliśmy też na 1 zebraniu nowego ZG ZP w Kanadzie.

Zaskoczeniem dla uczestników Zjazdu, także dla górali w Kanadzie okazała się  publikacja prezesa ZP w Polsce Juliana Kowalczyka o początkach ZP w Kanadzie w latach 30-tych XX w., kiedy to górale polscy w Kanadzie, przy szczególnie mocnym wsparciu konsula Polski Jana Pawlicy rodem z Zakopanego założyli w Winnipegu pierwsze Ognisko ZP (1933r.). Potem posypały się następne. W ciągu 2 lat powstało ich 12 w różnych częściach Kanady, zaś Zarząd Główny obrał ostatecznie swą siedzibę w Toronto. Można zatem przyjąć, że w 1978 r. była reaktywacja ZP w Kanadzie.

Jesteśmy wdzięczni rodakom w Kanadzie za ciepłe przyjęcie i gościnność podczas pobytu naszej delegacji ZP z Polski. Szczególne podziękowanie kierujemy pod adresem Małgorzaty i Jana Plewów z Mississauga za przyjęcie pod swój dach, gościnę i czas poświęcony podczas pobytu w Kanadzie.