Oddział w Oświęcimiu
Data powstania Oddziału: 30.11.1999 r.
Skład Zarządu Oddziału:
Prezes –Marek Wawrzuta
Wiceprezes – Maria Czarnik
Sekretarz – Barbara Kuciel
Skarbnik – Teresa Piskorz
Chorąży – Adam Kuziel, Zdzisław Luźniak, Franciszek Krzemień
Skład Komisji Rewizyjnej Oddziału:
Przewodniczący – Zdzisław Wójcik
Członkowie Komisji Rewizyjnej Oddziału –Dorota Gębołyś, Stanisław Pamuła, Bogusława Gałgan
Skład Sądu Koleżeńskiego Oddziału:
Przewodniczący – Stanisław Ochmański,
Zastępca Przewodniczącego – Urszula Pamuła
Członkowie Sądu Koleżeńskiego Oddziału – Dorota Smętek, Józefa Lisowska
Osoby szczególnie zasłużone:
Zasłużony członek ZP: śp. Krystyna Wawrzuta, Marek Wawrzuta, śp. ks. kanonik Stanisław Górny, były kapelan ZP oddział Oświęcim.
Działalność Oddziału
Oddział ZP w Oświęcimiu bierze udział w miejscowych uroczystościach kościelnych i państwowych, a delegaci aktywnie uczestniczą na posiedzeniach i zjazdach Związku Podhalan oraz organizowanych przez stowarzyszenie akcji.
Zespół Folklorystyczny „Dolina Soły” przy Związku Podhalan Oddział Oświęcim
Początki zespołu sięgają 1998 r. w którym to grupa zapaleńców miłujących folklor ziemi rodzimej, a wywodzący się z okolic Nowego Sącza, raz innych regionów górskich założyła zespół folklorystyczny, którego repertuar opiera się na tańcach, pieśniach i obrzędach regionu sądeckiego . Zespół za główny cel postawił sobie pielęgnowanie korzeni kultury Lachów Sądeckich skąd wywodzą się nasi ojcowie, pradziadowie oraz członkowie zespołu, którzy w latach 50 tych przyszli do Oświęcimia za praca i do szkół.
„ Dolina Soły”to zespół wielopokoleniowy występujący w oryginalnych i odzwierciedlający stan i wiek strojach. Obecnie zespół liczy około 25 osób. Jest zespołem samofinansującym.
W swojej działalności ma liczne występy w kraju :w tym coroczny udział w najstarszej imprezie folklorystycznej w Europie Tygodniu Kultury Beskidzkiej na estradach Wisły, Szczyrku, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia i Ujsoł. Zespół uczestniczył w imprezach folklorystycznych organizowanych na Podhalu jak np. „ Poroniańskie Lato” występował w Krościenku, na „Góralskich Nucickach”w Chochołowie i Czarnym Dunajcu. Zespół bierze udział w Powiatowych Przeglądach Zespołów Folklorystycznych i różnych imprezach organizowanych na terenie Oświęcimia i okolic. Oprócz licznych występów w kraju , zespół gościł 7 razy w Austrii 3 razy na Litwie . W 2010 i 2013 we Włoszech.,na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Atinie i okolicach. W latach 2011 -2013 na festiwalach na Węgrzech, w Republice Czeskiej dwa razy w Rumunii i na Ukrainie.
Zespół zdobył kilkakrotnie I miejsce w przeglądzie zespołów powiatu oświęcimskiego W 2004 r. otrzymał Nagrodę Starostwa Oświęcimskiego za promowanie kultury i tradycji. 2008 r. dostał najwyższą nagrodę od prezydenta Nowego Sącza „Złote jabłko sądeckie „ oraz „ Laur sądecki” za promowanie Sądecczyzny i pielęgnowanie swoich korzeni.
Przez 18 lat swojego istnienia zespół dał ponad 280 koncertów na różnych imprezach kulturalnych i okolicznościowych w kraju i zagranicą
Kierownikiem zespołu jest Marek Wawrzuta, Instruktorem tańca Teresa Piskorz