Save Preloader image

0%

Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Czwartek: 900 - 1800

Poniedziałek - środa, piątek: 900 - 1500
- kontakt telefoniczny lub mailowy

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Oddział Oświęcim

Jesteś tutaj:

Pierwszy Prezes: Krystyna Wawrzuta

Aktualny Prezes: Marek Wawrzuta

Zarząd Oddziału:
– Marek Wawrzuta – prezes
– Teresa Piskorz – skarbnik
– Barbara Kuziel – sekretarz
– Maria Czernik – członek
– Adam Kuziel – chorąży
– Piotr Wawrzuta – chorąży

Przewodniczący komisji rewizyjnej:
– Zdzisław Wójcik

Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego:
– Stanisław Ochmański

Zasłużeni dla Związku Podhalan:
Krystyna Wawrzuta,
Marek Wawrzuta,
śp.ks. Kanonik Stanisław Górny

Zespół Folklorystyczny „Dolina Soły” przy Związku Podhalan Oddział Oświęcim

Początki zespołu sięgają 1998 r. w którym to grupa zapaleńców miłujących folklor ziemi rodzimej, a wywodzący się z okolic Nowego Sącza, raz innych regionów górskich założyła zespół folklorystyczny, którego repertuar opiera się na tańcach, pieśniach i obrzędach regionu sądeckiego . Zespół za główny cel postawił sobie pielęgnowanie korzeni kultury Lachów Sądeckich skąd wywodzą się nasi ojcowie, pradziadowie oraz członkowie zespołu, którzy w latach 50 tych przyszli do Oświęcimia za praca i do szkół.

„ Dolina Soły”to zespół wielopokoleniowy występujący w oryginalnych i odzwierciedlający stan i wiek strojach. Obecnie zespół liczy około 25 osób. Jest zespołem samofinansującym.

W swojej działalności ma liczne występy w kraju :w tym coroczny udział w najstarszej imprezie folklorystycznej w Europie Tygodniu Kultury Beskidzkiej na estradach Wisły, Szczyrku, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia i Ujsoł. Zespół uczestniczył w imprezach folklorystycznych organizowanych na Podhalu jak np. „ Poroniańskie Lato” występował w Krościenku, na „Góralskich Nucickach”w Chochołowie i Czarnym Dunajcu. Zespół bierze udział w Powiatowych Przeglądach Zespołów Folklorystycznych i różnych imprezach organizowanych na terenie Oświęcimia i okolic. Oprócz licznych występów w kraju , zespół gościł 7 razy w Austrii 3 razy na Litwie . W 2010 i 2013 we Włoszech.,na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Atinie i okolicach. W latach 2011 -2013 na festiwalach na Węgrzech, w Republice Czeskiej dwa razy w Rumunii i na Ukrainie.

Zespół zdobył kilkakrotnie I miejsce w przeglądzie zespołów powiatu oświęcimskiego W 2004 r. otrzymał Nagrodę Starostwa Oświęcimskiego za promowanie kultury i tradycji. 2008 r. dostał najwyższą nagrodę od prezydenta Nowego Sącza „Złote jabłko sądeckie „ oraz „ Laur sądecki” za promowanie Sądecczyzny i pielęgnowanie swoich korzeni.

Przez 18 lat swojego istnienia zespół dał ponad 280 koncertów na różnych imprezach kulturalnych i okolicznościowych w kraju i zagranicą

Kierownikiem zespołu jest Krystyna Wawrzuta, Instruktorem tańca Teresa Piskorz