Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Związek Podhalan uczcił pamięć Feliksa Gwiżdża, współzałożyciela góralskiej organizacji

Związek Podhalan uczcił pamięć Feliksa Gwiżdża, współzałożyciela góralskiej organizacji

Delegacje Zarządu Głównego i kilku oddziałów Związku Podhalan spotkały się w Wasrszawie na Cmentarzu Czarniakowskim, by uczcić pamięć pochodzącego z Odrowąża Feliksa Gwiżdża, współzałożyciela i jednego z pierwszych prezesów tej góralskiej organizacji.

Feliks Gwiżdż urodził się 12 stycznia 1885 w Odrowążu. Jest zasłużonym dla góralszczyzny literatem i poetą. Był jednym z pierwszych prezesów Związku Podhalan w Polsce, posłem i senatorem II RP, żołnierzem AK ps. “Stryk”. Zmarł w więzieniu mokotowskim w Warszawie 27 maja 1952 w wieku 67 lat.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 1 czerwca od spotkania przy grobie Feliksa Gwiżdża. Następnie miała miejsce I Watra Warszawska z wieczornicą dla uczczenia stulecia ZP oraz pamięci śp. Feliksa Gwiżdża.

Niedziela to drugi dzień uroczystości – procesja Święta Dziękczynienia (Parafia św. Antoniego Marii Zaccari) i Msza Święta w Świątyni Opatrzności.

Organizatorem spotkania są Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Zarząd Główny Związku Podhalan w Polsce i Prezes Związku Podhalan Oddział Warszawa.

Fot. Robert Chowaniec

 

 

Źródło: https://goral.info.pl