Na uroczystościach Związku Podhalan, najczęściej podczas odpustu w Ludźmierzu, można zauważyć żołnierzy i oficerów Brygady Strzelców Podhalańskich w charakterystycznych długich pelerynach (zielonych płaszczach) i kapeluszach z piórem. Jest to zazwyczaj orkiestra dęta, kompania honorowa lub poczet sztandarowy. Znakiem rozpoznawczym 21 BSP jest szarotka umieszczona na sztandarach brygady, na patkach peleryn mundurów, na kapeluszach oraz na beretach.
Kontakty między Związkiem Podhalan a Podhalańczykami mają długą historię. Pomysłodawcą stroju Podhalańczyków był legionista z I wojny światowej, żołnierz i oficer II Rzeczypospolitej rodem z Białego Dunajca generał Andrzej Galica. Z rodziny Galiców pochodził też Wincenty, który nawiązał i utrzymał kontakty między Podhalańczykami i góralami ze Związku Podhalan. Zarówno Andrzej jak i Wincenty Galica byli aktywnymi działaczami, a za swoje zasługi zostali honorowymi członkami ZP. Po śmierci wieloletniego prezesa ZG Związku Podhalan Wincentego Galicy, każdy kolejny prezes ZP starał się utrzymać regularne kontakty, co owocuje do dzisiaj.
5 kwietnia br. na Placu Farnym w Rzeszowie miała miejsce uroczysta zmiana dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza. Zgodnie z decyzją MON nowym dowódcą został płk Ryszard Pietras. Uroczysty apel z okazji zdania i objęcia obowiązków odbył się z udziałem dowódcy Generalnego RSZ gen. dyw. Jarosława Miki. Uwagę licznie zgromadzonych uczestników zwróciła ceremonia przekazywania przez byłego dowódcę nowemu zwierzchnikowi Podhalańczyków: peleryny, kapelusza, odznaki szarotki i ciupagi. Uroczystość zakończył przemarsz jednostek Podhalańczyków z orkiestrą i pocztami sztandarowymi.
Wśród wielu zaproszonych gości nie zabrakło także rodziny Wincentego Galicy i ZP, który reprezentowali: prezes Andrzej Skupień i wiceprezes Julian Kowalczyk oraz Jan Walczak.
Tekst Julian Kowalczyk
Zdjęcia, tekst w linkach poniżej:
http://21bsp.wp.mil.pl/pl/69_860.html
http://21bsp.wp.mil.pl/pl/1_1033.html