Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
XIII Rekolekcje Góralskie

XIII Rekolekcje Góralskie

W dniach 19-21 listopada 2021 w Żywcu odbyły się XIII Rekolekcje Góralskie.
Mszą Świętą w kościele św. Floriana w Żywcu – Zabłociu rozpoczęły się XIII Rekolekcje Góralskie pod hasłem: „Łod pocyncio jo, to jo! Status osobowy życia poczętego – odpowiedzialne rodzicielstwo”. Uroczystości przewodniczył kapelan, ks. Prałat Władysław Zązel, a homilię wygłosił kapelan, ks. Proboszcz Jan Gacek. Następnie uczestnicy, wśród nich górale z różnych świata stron, udali się do Zajazdu Beskidy. W czasie pierwszego dnia Rekolekcji Góralskich w Żywcu, miał miejsce poczęstunek, a z programem artystycznym wystąpili wychowankowie Fundacji Braci Golec. Gawędę zapewniła p. Irena Golec, znana jako „Mama Golcowa”. Śmiechu nie brakowało. Nie brakło też rozważań o mocy modlitwy, szczególnie Różańca Świętego, a także o więziach rodzinnych i umiejętności wdzięczności Bogu za darowane talenty, w kontekście sukcesu dzieci. Wywiad z p.Ireną przeprowadził o. Bogdan Kocańda OFMConv., znany duszpasterz z franciszkańskiej parafii w Rychwałdzie. Do spotkania dołączyła grupa młodzieży z krajów europejskich, a nawet zamorskiego terytorium Francji, Martyniki, przebywająca na wymianie uczniowskiej, w ramach programu Erasmus +. która była zachwycona góralskimi występami.

W drugim dniu Rekolekcji Góralskich w Żywcu, uczestnicy zgromadzili się na porannej Mszy Świętej w kościele Chrystusa Króla, w Żywcu – Sporyszu. Mszy Świętej przewodniczył kapelan Związku Podhalan w Polsce im. Św. Jana Pawła II, ks. Prałat Władysław Zązel. Homilię wygłosił, znany z kazań góralskich, ks. Wojciech Pal.

Ostatni dzień rekolekcji rozpoczął się od wykładu ks. prof. Jacka Kempy pt. „Co w duszy gra. O teologicznym fundamencie godności człowieka i możliwości jego uniwersalizacji”. Po prelekcji uczestnicy udali się do konkatedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu gdzie pod przewodnictwem ks. kapelana Władysława Zązla odbyła się Msza Święta w intencji Związku Podhalan.
XIII Rekolekcje Góralskie zakończyły się uroczystym obiadem w Zajeździe Beskidy. Nie obyło się bez podziękowań dla wszystkich, którzy byli zaangażowani w organizację tego wydarzenia. Nie zabrakło również tradycyjnego przekazania księgi pamiątkowej Rekolekcji Góralskich, która jednocześnie jest symbolem przekazania organizacji kolejnych edycji tego przedsięwzięcia. Głównymi organizatorami XIV Rekolekcji Góralskich będzie Związek Podhalan Oddział w Spytkowicach.
XIII Rekolekcje Góralskie były transmitowane przez Telewizję Podhale, za co serdecznie dziękujemy. A tym którzy nie mogli być z nami w Żywcu ani śledzić transmisji na żywo polecamy obejrzenie nagranej transmisji na kanale youtube Telewizji Podhale

https://www.youtube.com/channel/UCX8msLnPzrLx3hSRUy7UjoA

fot. Piotr Motyka