Wsparcie UMWM dla Podhala i góralszczyzny polskiej

Zazwyczaj na koniec kadencji władz czy to państwowych czy samorządowych dowiadujemy się o wszelakich działaniach tychże władz, w naszym przypadku o wsparciu władz samorządowych dla południowej Małopolski.

Jest to czas podsumowań, więc jak najbardziej odpowiedni, aby podkreślić pomoc Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego ostatniej kadencji na czele z marszałkiem Witoldem Kozłowskim dla Związku Podhalan jak i całej polskiej góralszczyzny.

W styczniu br. po gruntownym remoncie i rozbudowie został oddany do użytku Dom Podhalan w Ludźmierzu, gdzie rozpoczął swą działalność Instytut Niematerialnego Dziedzictwa Ludów Karpackich. Przy dużym zaangażowaniu marszałka Kozłowskiego, z różnych źródeł pozyskano finansowe środki na wspomnianą inwestycję w wysokości ponad 33 mln zł., a Dom Podhalan oddano do użytku w rekordowo krótkim czasie (po 14 miesiącach od rozpoczęcia prac).

Innym przykładem pomocy, tym razem w ramach Konkursu „Małopolski Wypas Kulturowy” jest uzyskanie wsparcia dla baców, kultywujących tradycyjny wypas na południu Małopolski. Pośrednikiem w pozyskaniu wsparcia na ok. 2 mln zł został Związek Podhalan. Warto dodać, że już po raz trzeci bacowie zostali beneficjentami wspomnianego Konkursu.

W ramach różnych konkursów (Mecenat Małopolski, Małe Granty itp.) udawało się też pozyskiwać wsparcie finansowe z UMWM na działalność społeczno-kulturalną oddziałów i samego Zarządu Głównego ZP. Pomogło to wielokrotnie w społecznej pracy wolontariuszy ze ZP realizujących różne przedsięwzięcia kulturalne na obszarze swojego działania.