Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Poniedziałek - Piątek: 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Weekend konferencyjny w Instytucie Dziedzictwa

Weekend konferencyjny w Instytucie Dziedzictwa

22 i 23 marca 2024 roku w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu odbyło się dwie konferencje: „Górale i niepodległość” i „Nasze Dziedzictwo”. 

Pierwsza z nich była skupiona na temacie udziału mieszkańców Podhala w walce o wolność Polski. Całość wydarzenia była podzielona na kilka paneli dyskusyjnych:

  • Bronisław Chowaniec-Lejczyk przybliżył historię sześciu braci Kupców z Poronina, którzy aktywnie uczestniczyli w walce konspiracyjnej i z tego powodu trafili do obozu koncentracyjnego.
  • Lesław Dall skoncentrował się na mieszkańcach Podhala, którzy walczyli w Legionach Polski w latach 1914-1918.
  • Temat Goralenvolk został podjęty przez Wojciecha Szatkowskiego, który zestawił sylwetki zdrajców z bohaterami, takimi jak kurierzy tatrzańscy. Arkadiusz Bąk kontynuował ten wątek, prezentując przykłady dwóch miejscowości: Szczawnicy i Krościenka nad Dunajcem, które w znacznym stopniu różniły się od siebie. W pierwszej z nich była prowadzona bardzo silna akcja propagandowa, natomiast w Krościenku, dzięki ówczesnemu wójtowi Władysławowi Grotowskiemu, sytuacja była zupełnie odwrotna.
  • Dr Maciej Korkuć z Instytutu Pamięci Narodowej opowiedział o Konfederacji Tatrzańskiej, organizacji ruchu oporu na Podhalu w czasie II wojny światowej oraz o postaci Augustyna Suskiego, współtwórcy Konfederacji.
  • Dr Wojciech Frazik z IPN skupił się na roli kurierów tatrzańskich w utrzymaniu kontaktu polskiego podziemia z rządem w Londynie.

Pierwsze spotkanie z cyklu z cyklu „Nasze Dziedzictwo” poświęcone było kulturze łuku Karpat.

Podczas konferencji, prof. Anna Mlekodaj podkreśliła rolę gwary w kulturze, podczas gdy Tadeusz Szostak-Berda opowiadał o kroju „Łuku Karpat” w strojach regionalnych. Sławomir Bryniak z Zespołem Regionalnym „Jakubkowianie” prezentował muzykę Lachów Sądeckich, a Krzysztof Trebunia-Tutka skupił się na muzyce Podhala, przywołując postaci takie jak Stanisław „Mróz” Budz-Lepsiok oraz słynnych prymistów Podhala. Na koniec, dr Krzysztof Duda poruszył temat „Huculszczyzny i Podhala w obrazach Stanisława Daczyńskiego”.