Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Poniedziałek - Piątek: 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Wariacje Tischnerowskie na Scenie STU – pokaz specjalny 19 marca

Wariacje Tischnerowskie na Scenie STU – pokaz specjalny 19 marca

„Wariacje Tischnerowskie” w Teatrze Telewizji

19 marca na Scenie STU odbędzie się rejestracja telewizyjna spektaklu „Wariacje Tischnerowskie” w reżyserii Artura „Barona” Więcka. Transmisję przedstawienia będzie można oglądać w Teatrze Telewizji na antenie TVP 1 od godziny 20:35.

Spektakl, który zobaczą goście Teatru STU oraz telewidzowie został wzbogacony o dodatkowe postacie i sceny. W doborowej obsadzie „Wariacji Tischnerowskich” granych 19 marca zobaczymy: Jerzego Trelę, Piotra Cyrwusa, Beatę Schimscheiner, Andrzeja Roga, Marcina Zacharzewskiego, Monikę Kępkę oraz Krzysztofa Pluskotę.

Podhale to wyjątkowe miejsce na mapie świata – tak uważał nie tylko Jan Paweł II, ale i ksiądz Józef Tischner. Wybitny filozof dzieciństwo spędził w Łopusznej na Podhalu, później pełnił funkcję kapelana Związku Podhalan. Ksiądz Tischner zwrócił uwagę na przyrodzoną mieszkańcom gór skłonność do snucia filozoficznych dysput, wyjątkową zdolność sprowadzania złożonych dylematów do prawd najprostszych. Góry hartują, uczą pokory, ukazują nasz świat we właściwych proporcjach, a niekiedy pozwalają spojrzeć na wiele spraw po prostu – z góry. Stąd być może bierze się góralskie poczucie wyjątkowości i odrębności, przekonanie, że „Na pocontku wsyndy byli górole, a dopiero potem porobili sie Turcy i Zydzi”.

Spektakl Artura „Barona” Więcka powstał na podstawie „Filozofii po góralsku” J. Tischnera. To niezwykle dowcipny portret mieszkańców polskich gór, ich życia, w którym sprawy najbardziej prozaiczne przeplatają się z rozmowami na temat natury świata i człowieka. Okazuje się, że niejeden góralski „myndrol” może zaskoczyć dyplomowanego filozofa, a nawet zapędzić go w kozi róg. Więcek za Tischnerem dowodzi, że „filozofia” czyli „umiłowanie mądrości” wcale nie jest zarezerwowana dla wybrańców, a sztuka filozofowania – zwłaszcza w wykonaniu podhalańskich Górali – to zajęcie wyjątkowo zajmujące i niezwykle zabawne. A przy tym zaskakująco bliskie problemom naszej codzienności.

Więcej o spektaklu na stronie teatru: https://www.scenastu.pl/spektakle/wariacje-tischnerowskie-kabaret-filozoficzny

Link do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/2077777325572434/