Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
„Viktoria Wiedeńska” dla Związku Podhalan

„Viktoria Wiedeńska” dla Związku Podhalan

17 czerwca br. w Krakowie miała miejsce uroczystość upamiętniająca 338 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej z 1683 r. 17 czerwca przypada także rocznica śmierci Króla Jana III Sobieskiego (który zmarł w 1696 r.).

Nie przypadkowo uroczystość rozpoczęła się w Bazylice Mariackiej w Krakowie – to właśnie w kaplicy Matki Boskiej Loretańskiej Król Jan III Sobieski modlił się przed wielką bitwą (stoczoną 12 września 1683 r.), a także po powrocie spod Wiednia.

Archiprezbiter Bazyliki ks. infułat Dariusz Raś odmówił modlitwę, a uczestnicy złożyli kwiaty pod płaskorzeźbą upamiętniającą historyczne zwycięstwo. Następnie traktem królewskim uczestnicy wyruszyli na Wawel, gdzie odbyła się celebrowana przez ks. Prałata Zdzisława Sochackiego Msza Święta w intencji za zmarłego 325 lata temu Króla Jana III Sobieskiego. Po Mszy Świętej uczestnicy złożyli wieńce i kwiaty przy sarkofagu Króla.

Uroczystość zakończyła się wręczeniem medali ,,Viktorii Wiedeńskiej”. Medal został stworzony jedynie w 300 egzemplarzach, a matryca do jego wytworzenia została zniszczona. Wśród odznaczonych medalem „Viktorii Wiedeńskiej” uhonorowany został również Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II, który wspiera ideę powstania na Kahlenbergu w Wiedniu pomnika Króla Jana III Sobieskiego oraz co roku bierze udział w uroczystościach w Wiedniu. Z ramienia Związku Podhalan medal odebrał Wiceprezes Związku Podhalan Piotr Gąsienica.

 

https://www.youtube.com/watch?v=M_UAo4Trmv0

 

zdj. i wideo – Józef Wieczorek