Uroczystość ustanowienia Świętego Jana Pawła II Patronem Powiatu Tatrzańskiego

W minioną niedzielę w ogrodach Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem miały miejsce uroczystości ustanowienia Świętego Jana Pawła II Patronem Powiatu Tatrzańskiego. Termin nie został wybrany przypadkowo – wydarzenie zaplanowano dokładnie w 24 rocznicę odprawienia przez Papieża Polaka pamiętnej Mszy Świętej pod Wielką Krokwią podczas swojej kolejnej pielgrzymki do Ojczyzny. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Święta koncelebrowaną przez abp. Marka Jędraszewskiego z licznym udziałem przedstawicieli samorządów na czele z Witoldem Kozłowskim Marszałkiem Województwa Małopolskiego, parlamentarzystów, organizacji społeczno-kulturalnych, w tym Związku Podhalan oraz lokalnej społeczności. W czasie Mszy Świętej wyraźnie widoczne były regionalne elementy takie jak oprawa góralska i poczty sztandarowe. Po uroczystej Mszy Świętej odbyła się okolicznościowa Sesja Rady Powiatu oraz Rady Gmin: Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Biały Dunajec, Poronin i Miasta Zakopane działających na terenie powiatu. Podczas uroczystości został wręczony akt ustanowienia Świętego Jana Pawła II Patronem Powiatu Tatrzańskiego.

Oficjalnie inicjatywę złożył Związek Podhalan w Zakopanem, który 8 kwietnia 2019 roku przyjął stosowną uchwałę w tej sprawie. Z kolei 13 listopada 2019 Rada Powiatu Tatrzańskiego upoważniła mnie do wystąpienia do Metropolity Krakowskiego z wnioskiem właśnie o ustanowienie Jana Pawła II Patronem Powiatu Tatrzańskiego. I ostatecznie w październiku 2020 roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Stolicy Apostolskiej potwierdziła, że wobec Boga św. Jan Paweł II Papież jest patronem naszego powiatu. – mówił podczas uroczystej sesji Piotr Bąk Starosta Tatrzański.

Wśród licznie przybyłych gości nie zabrakło Prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan i Prezesów Oddziałów ZP z terenu Powiatu Tatrzańskiego wraz z pocztami sztandarowymi. Stosowny do okoliczności referat wygłosiła znana regionalistka, prof. Anna Mlekodaj. Uroczystość zakończyła się koncertem Hanki Rybki z zespołem.