Emil Mika był nauczycielem, społecznikiem i głębokim patriotą. Wspólnie z żoną swoje życie związał z Lipnicą Wielką na Orawie. W tym roku przypada 80. rocznica jego śmierci.
W dniu 21 maja br. na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau uczczono pamięć o tych wielkich działaczach orawskich. W wydarzeniu,
w imieniu wojewody Łukasza Kmity, uczestniczył wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Razem szli przez życie, niosąc miłość do Ojczyzny. Razem pielęgnowali patriotyczną postawę, zarażając nią swoje otoczenie. Razem także odeszli umęczeni przez niemieckich oprawców, zachowując wierność własnym ideałom do samego końca. Emil Mika i Józefa Mika to małżeństwo orawskich działaczy wolnościowych, uczestników konspiracji w czasie II wojny światowej.
Kiedy w 1941 roku gestapo aresztowało działaczy niepodległościowych, Emil trafił do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i został oznaczony numerem 17216. Tam też zmarł. Józefa natomiast została osadzona w więzieniu, gdzie po długich i strasznych męczarniach została zamordowana zastrzykiem z fenolu.
Rok 2021 w ukochanej przez małżeństwo Mików Lipnicy Wielkiej ogłoszony został rokiem Emila Miki.
Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w geście pamięci. W intencji zmarłych odmówiono również modlitwę.
Nie mogło także zabraknąć przedstawicieli Związku Podhalan, którego Oddział prężnie działa w Lipnicy Wielkiej. Zarząd Główny reprezentowali Prezes Julian Kowalczyk, członek Prezydium Robert Kowalczyk oraz delegacja Oddziału orawskiego w Lipnicy Wielkiej z Prezesem Patrykiem Rudnickim na czele.