Stanowisko Związku Podhalan w sprawie listu rodziny ks. prof. Józefa Tischnera na temat XII Rekolekcji Góralskich w Łopusznej

Odpowiedź Prezesa Związku Podhalan w Polsce na list otwarty rodziny Tischnerów w sprawie tegorocznych rekolekcji ZP organizowanych w Łopusznej.

Ludźmierz, dnia 17 listopada 2020 r.

Szanowni Państwo

Jesteśmy zaskoczeni reakcją rodziny Tischnerów na organizowane w tym roku rekolekcje ZP w Łopusznej.

Rekolekcje Związku Podhalan odbywają się już po raz 12 i tradycyjnie jest to listopad. Termin tegorocznych rekolekcji został zaplanowany już na ubiegłorocznych rekolekcjach w Łącku i podobnie jak przy innych rekolekcjach ZP szczegółowy termin został podany z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Gospodarzem rekolekcji jest każdorazowo inny Odział ZP, który przy wsparciu Zarządu Głównego Związku Podhalan odpowiada za sprawne zorganizowanie rekolekcji. W przeszłości były to m.in. Szczyrk, Szaflary, Ochotnica …

Organizacji tegorocznych rekolekcji podjął się Oddział ZP w Łopusznej, aby uczcić 20-lecie śmierci pierwszego kapelana Zarządu Głównego Związku Podhalan – ks. Józefa Tischnera, który poprzez miejsce zamieszkania i działalność mocno związał się z tą podhalańską miejscowością i gdzie zresztą spoczął na miejscowym cmentarzu. Było dla nas oczywistym, że miejscem rekolekcji w 2020r. może być rodzinna miejscowość kapelana ZP.

Tradycyjnie, tematyka rekolekcji spoczywa na barkach kapelanów ZP, a w szczególności ks. Jana Gacka, zaś skład prelegentów pozostaje od lat podobny. Zawsze staramy się, aby podczas rekolekcji był z nami przedstawiciel hierarchii kościoła. Jest to dla nas tym cenniejsze, że w programie i statucie ZP mamy od 100 lat wartości mocno osadzone w wierze i nauce Kościoła.

Chcielibyśmy podkreślić, że nie było niczyim zamiarem wywołanie negatywnych odczuć, ale niezrozumiałym dla nas by było, aby w programie rekolekcji organizowanych w rodzinnej miejscowości kapelana ZP pominąć zupełnym milczeniem osobę ks. J. Tischnera.

Ubolewamy także, że dobór nazwisk i treści budzi takie kontrowersje. Możemy się zastanowić przy organizacji kolejnych rekolekcji, czy zerwać z tradycją stałych moderatorów i prelegentów.

z góralskim pozdrowieniem

Prezes Zarządu Głównego