Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Stanowisko Związku Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II w sprawie sytuacji Muzeum PALACE

Stanowisko Związku Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II w sprawie sytuacji Muzeum PALACE

W związku z powstającym Muzeum Palace, jako filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oficjalne stanowisko Związku Podhalan opiera się na fundamencie prawdy o II wojny światowej z uwzględnieniem genezy tego największego dramatu Europy XX wieku.

Uważamy za konieczne umieszczenia w stałej ekspozycji Muzeum Palace genezy II wojny światowej sięgającej bismarckowskiej germanizacji Narodu Polskiego, poprzez skutki przegranej przez Niemcy I wojny świtowej, aż po stworzenie hitlerowskiego planu Wielkiej Rzeszy, której głównym aspektem dobrobytu ich kraju miała być eksterminacji narodów uznanych za „nieludzi” oraz plan stworzenia przestrzeni życiowej dla „rasy niemieckich panów”. Co stanowi główną przyczynę II wojny światowej.
W sprawie Goralenvolku, który został zaplanowany przez niemieckich okupantów, jako zdrada narodu polskiego, stoimy na stanowisku przypominania historycznej prawdy o jego genezie. Pragniemy przypomnieć również, że ta organizacja została stworzona przez Niemców w celu podzielenia społeczności polskiej w okupowanym przez nich kraju. Wielu górali zostało zmuszonych do przystąpienia do tej zdradzieckiej organizacji. Niemcy w tym celu stosowały terror wobec ludności Podhala podobnie jak i reszty okupowanych ziem polskich, który w czasie II wojny światowej był nieporównywalny z okupowanymi krajami typu Belgia, Holandia, czy Francja.

Muzeum PALACE – powinno swym zasięgiem obejmować tereny obecnych starostw: nowotarskiego i tatrzańskiego a nawet sięgać po Myślenice a na południe terenów Słowacji. Palace – Katownia Podhala była niemieckim więzieniem politycznym. Muzeum Palace powinno, naszym zdaniem, ukazywać szeroko pojęty ruch oporu przeciw Niemcom w czasie II wojny światowej, sięgający dziejów partyzanckich w Gorcach, Beskidach i oczywiście w Tatrach (m.in. działalność kurierów, Konfederacji Tatrzańskiej, oddziałów „Szaroty” i AK na tym terenie). Powinny znaleźć miejsce w stałej ekspozycji takie osoby jak np. Katarzyna Filipek z Tokarni zamordowana koło Nowego Targu – wyróżniona tytułem -SPRAWIEDLIWA WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA rodzina Błażusiaków, Mików, Zachemskich… i wielu innych mordowanych i torturowanych w Palace. Wśród ekspozycji nie powinno zabraknąć tematyki historii powojennej – związanej z okresem stalinowskim naszego kraju.

Uważamy, że o wiele ważniejsze w powstającym Muzeum Palace jako filii Muzeum Tatrzańskiego będą treści ekspozycji dotyczące wizerunku społeczności góralskiej, niż sama architektura wnętrz, która w przeciągu lat dzielących nasze czasy od II wojny światowej i tak wielokrotnie ulegała zmianom. Pamiętajmy, że II wojna światowa była wojną narodów, a nie idei, w której Niemcy mordowali obywateli polskich. Wyrażamy niezmierną radość z faktu powstania nowej filii Muzeum Tatrzańskiego – Muzeum Palace. Spełniają się oczekiwania wielu naszych działaczy w tym prezesa Zarządu Głównego – nieodżałowanego honorowego członka Związku Podhalan dr Wincentego Galicy – kombatanta II wojny świtowej.
Nawołujemy do wspólnej powszechnej zgody wokół idei budowy Muzeum Palace. Niemcom w czasie II wojny świtowej zależało na skłóceniu i podzieleniu naszych przodków, aby łatwiej było zgermanizować i zniszczyć nasz naród. W jedności zawsze tkwi siła.

Z poważaniem
Zarząd Główny
Związku Podhalan w Polsce
im. Świętego Jana Pawła II