Spotkanie z przedstawicielami ZP Ameryki Północnej

25 sierpnia 2016 roku w siedzibie Związku Podhalan oddział Zakopane odbyło się niecodzienne spotkanie z zespołem „Siumni” z Chicago, który przyjechał do Polski na Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich.

W Spotkaniu uczestniczyła Vice-Prezes Związku Podhalan Ameryki Północnej z Chicago Zofia Bobak Ustupska, Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce Andrzej Skupień oraz Prezes Związku Podhalan Oddział Zakopane Andrzej Skupień.

Obecni byli również członkowie Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce oraz Zarządu Oddziału Związku Podhalan w Zakopanem.

Oddział Zakopiański przygotował uroczysty poczęstunek, zaś były Prezes ZP i Senator Franciszek Bachleda-Księdzulorz, członek honorowy ZP wystąpił z okolicznościowym przemówieniem na temat historii góralszczyzny, Związku Podhalan i pasterstwa. Niezwykle ciepła i serdeczna atmosfera wyzwoliła wiele pozytywnej energii i spowodowała, że spotkanie przedłużyło się ponad planowany czas i zaowocowało wspólnym tańcem Prezesa Zarządu Głównego ZP Andrzeja Skupnia z Kierowniczką zespołu „Siumni” Karoliną Walkosz-Strzelec.

Już w następnych dniach okazało się, że zespół wywalczył Srebrną Ciupagę w II Kategorii , nagrodę dziennikarzy im Kazimierza Strachanowskiego, Srebrne Zbyrkadło w konkursie śpiewu babskiego oraz nagrodę za promowanie kultury polskiej za granicą. To ogromny sukces tego wspaniałego zespołu złożonego w dużej części z młodzieży urodzonej na obczyźnie, a mimo to świetnie władającej gwarą i nutą góralską.

Przed powrotem do USA Vice-Prezes ZG ZP w Ameryce Północnej Zofia Bobak Ustupska wraz z Marią Krzeptowską Bochac gościły w siedzibie Zarządu Głównego Związku Podhalan w Nowym Targu na posiedzeniu Prezydium. Po odbyciu obrad całe Prezydium wraz z honorowymi gośćmy spotkali się na pożegnalnej kolacji. Były rozmowy, podziękowania i obietnica jeszcze ściślejszej współpracy.