Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Słowa Władysława Orkana wybrzmiały w Ludźmierzu

Słowa Władysława Orkana wybrzmiały w Ludźmierzu

0 maja 2024 roku odbyło się drugie spotkanie z cyklu Ludźmierskie Spotkanie ze Słowem. Wydarzenie organizowane przez Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ oraz Związek Podhalan Oddział Ludźmierz skupione było tym razem na słowach Władysława Orkana – drugiego, obok Kazimierza Tetmajera, patrona Domu Podhalańskiego w Ludźmierzu.

Z twórczością „dumaca z Gorców”, jak nazywają Orkana miejscowi, spotkaliśmy się w pogodny majowy wieczór, dlatego właśnie do lektury wybrane zostały teksty związane tematycznie z różnymi odmianami miłości, które przeżywali bohaterowie Jego utworów. Była więc mowa o miłości młodzieńczej – ilustrowana opowiadaniem „Południe” z tomu „Pasterska miłość” i miłości rodzinnej – z „Listów ze wsi” wybrano opowiadanie „Miłość i małżeństwo”, z którego przytoczono fragmenty dotyczące życia rodzinnego górali z czasów Orkana oraz ogólnych zasad, które je organizowały. W ostatniej części spotkania wybrzmiały fragmenty powieści „W roztokach” poświęcone miłości góral z szeroko pojętego Podhala jaką darzyli oni Matkę Bożą Ludźmierską. Do ilustracji tekstów Orkana wykorzystano również film dokumentalny pt. „Odpust w Ludźmierzu” z 1957 roku, który został naszemu Instytutowi przekazany wraz z innymi zasobami archiwum „Tatrzańskiego Orła”.

Bogatą oprawę muzyczną wieczoru zapewnili śpiewacy: Maria Stanowska, Paulina Żaczek oraz Adrian Mrugała, którzy wykonali pieśniowy dialog, opisany przez Orkana w „Pasterskiej miłości”, oraz Muzyka „Podhalanie” z ludźmierskiego oddziału Związku Podhalan, w składzie: Katarzyna Kwak, Piotr Kwak, Adam Długopolski, Andrzej Kalata, Andrzej Plewa, Paulina Żaczek i Dawid Żaczek. Fragmenty tekstu powieści „W roztokach” czytały: Barbara Balicka, Anna Jakubiec, Barbara Kwak, Renata Lipkowska, Halina Tylka. Całość przygotowała i prowadziła prof. Anna Mlekodaj.

Zdjęcia: fot. Kamil Kowalczyk/www.mcksokol.pl