Rozpoczął się I Przegląd Folkloru Pienin-Gorców-Podhala

W Maniowach na scenie plenerowej amfiteatru rozpoczął się przegląd folkloru zespołów, grup i kapeli z regionu Pienin, Gorców i Podhala. Imprezie patronuje Starosta Nowotarski, Małopolskie Centrum Kultury Sokół oraz Związek Podhalan w Polsce.

Przegląd Nuta Dunajca potrwa dwa dni, w pierwszym dniu na scenie zaprezentowały się zespoły dziecięce z Kluszkowiec i Szlachtowej oraz przegląd par i solistów w kategorii wiekowej od 7 do 13 lat. Jury konkursowemu przewodniczy Czesława Królczyk prezes Koła Gospodyń Wiejskich z Maniów, a wraz z nią występy ocenia Marian Dziedzina Wiwer regionalista, członek Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan w Szczawnicy, Michał Matys instruktor regionalny oraz Krzysztof Dobrzyński prezes Związku Podhalan oddział w Ochotnicy Górnej.

Imprezę wraz z gospodarzem gminy wójtem Tadeuszem Wachem otworzyli Anna Paluch Poseł na Sejm RP oraz Piotr Gąsienica wiceprezes Zarządu Związku Podhalan w Polsce. Wraz z przeglądem gmina Czorsztyn zaprosiła na Dzień Dziecka wszystkie dzieci i ich rodziców.

Konkurs Nuta Dunajca skierowany jest do górali zamieszkujących pasma Pienin, Gorców i Podhala administracyjnie obejmujący gminy: Ochotnica Dolna, Miasto i Gmina Szczawnica, Krościenko n.D, Czorsztyn oraz część gminy Nowy Trag (wsie: Waksmund, Ostrowsko, Łopuszna, Harklowa, Knurów, Szlembark oraz Dębno), które łączy nurt pradawnej rzeki Dunajec. Celem konkursu jest kultywowanie oraz popularyzowanie tradycji związanej z niematerialnym dziedzictwem kultury terenów górskich jakim jest śpiew, gwara i muzyka ludowa.

– Żywię głęboką nadzieję, jestem wręcz przekonany, że ta impreza będzie kontynuowana w naszej gminie przez lata. Pomysł dzisiejszego przeglądu nie jest przypadkowy, ukłony należą się śp. Staszkowi Gąsienicy, który przez wiele wiele lat uczył młodzież tańca, a zwłaszcza gry i kultywowania góralskiej podhalańskiej tradycji – podkreślał wójt Czorsztyna.

Śp. Stanisław Gąsienica zmarł w styczniu 2015 roku, swoją działalność artystyczną jako skrzypek rozpoczął w 1971 r. w Zespole im. J. Malinowskiego w Szczawnicy, był członkiem Związku Podhalan Oddział Kluszkowce, przez lata kierownikiem kapeli Zespołu Regionalnego „Lubań” w Kluszkowcach oraz instruktorem zespołu „Mali Maniowianie”, a także muzykantem, rzeźbiarzem i lutnikiem.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz