Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Rocznica Bitwy Niemeńskiej

Rocznica Bitwy Niemeńskiej

Od złożenia wieńców na grobach żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku rozpoczęły się w minioną niedzielę w Sokółce obchody 99. rocznicy Bitwy Niemeńskiej. W krótkiej uroczystości na cmentarzu parafialnym wzięli udział duchowni, przedstawiciele służb mundurowych, politycy i samorządowcy.
Po bitwie warszawskiej w sierpniu 1920 roku pokonana Armia Czerwona wycofała się na linię rzek Niemna, Szczary i Świsłoczy. Dowódcy Frontu Zachodniego Michaiłowi Tuchaczewskiemu udało się w ciągu trzech tygodni odtworzyć rozbite nad Wisłą dywizje i rozpocząć przygotowania do nowej ofensywy przeciwko wojskom polskim. Trzy sowieckie armie liczące ponad 73 tysiące żołnierzy i 220 dział miały uderzyć na Białystok i Brześć nad Bugiem po czym ruszyć na Lublin. Polacy uprzedzili atak i natarli z trzech stron.

Plan operacji nad Niemnem przewidywał atak w centrum frontu na Grodno i Wołkowysk oraz szybkie przejście grupy uderzeniowej przez terytorium Litwy na głębokie tyły Armii Czerwonej walczącej na linii Niemna. Ofensywę miały przeprowadzić: 2. Armia gen. Edwarda Rydza-Śmigłego i 4. Armia gen. Leonarda Skierskiego liczące 67 tysięcy żołnierzy w stanie bojowym i 432 działa.

Sukces polskiego ataku był całkowity. Uważa się, że wygrana Bitwa Niemeńska zadecydowała o kształcie granic II RP.

W uroczystości brali udział również przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce.