W związku z ogłoszeniem przez Sejmik Województwa Śląskiego roku 2021 Rokiem Górali, placówki Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie i Miejskie Przedszkole nr 25 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Częstochowie włączyły się w obchody i promocję wydarzeń związanych z odkrywaniem świata górali, ich tradycji, wartości i kultury. Tegoroczna edycja konkursu „Przegląd Pieśni i Piosenek Górali Polskich „ była więc dedykowana bogatej twórczości wokalnej solistów i zespołów góralskich.
Organizatorami konkursu była Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie i Miejskie Przedszkola nr 25 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Częstochowie. Patronat honorowy nad Przeglądem Pieśni i Piosenek Górali Polskich objął Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II. Związek Podhalan, jedna z największych organizacji społeczno-kulturalnych w Polsce, łączy górali różnych grup w 84 oddziałach Związku liczącym kilka tysięcy osób.
Przegląd Pieśni i Piosenek Górali Polskich odbył się 16 listopada 2021 r. w Auli Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Konkurs skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym (sześciolatki) z terenu miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego, lublinieckiego i kłobuckiego. W organizację konkursu zaangażowali się nauczyciele bibliotekarze – dr Agata Arkabus i Anna Płusa oraz nauczyciele Miejskiego Przedszkola nr 25 – dyrektor placówki Małgorzata Stachurska i Iwona Ledwoń.
Cele konkursu obejmowały:
– Wspieranie integralnego rozwoju dzieci w zakresie twórczości artystycznej poprzez umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych.
– Popularyzacja góralskich pieśni i piosenek ludowych.
– Zachęcenie dzieci do pielęgnowania tradycji i kulturowego dziedzictwa narodowego.
– Kształtowanie wśród dzieci postaw prioregionalnych oraz przywiązania do Ojczyzny i regionu.
– Rozbudzanie potrzeb kulturalnych i ich zaspokajanie przy zastosowaniu nowych form (online) przeprowadzania konkursów w czasie trwania stanu epidemii w kraju.
Występy młodych uczestników oceniało profesjonalne Jury składające się z muzyków, pedagogów oraz osób związanych ze środowiskiem artystycznym:
Piotr Hankus – przewodniczący komisji; wieloletni solista Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, pracownik Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej w Koszęcinie,
Teresa Turek – członek komisji – nauczycielka i instruktorka śpiewu Zespołu Pieśni i Tańca Częstochowa
Elżbieta Jatulewicz – członek komisji; kierownik muzyczny zespołu „Szalona piątka plus”, nauczycielka, specjalistka w zakresie edukacji regionalnej.
Komisja konkursowa Przeglądu Pieśni i Piosenek Górali Polskich wyłoniła zwycięzców:
I miejsce:
– Julia Szeląg – Królestwo Przedszkolaka w Częstochowie – „W moim ogródecku”.
– Barbara Wierzba – Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w – „Takiego Janicka”.
II miejsce:
– Aleksandra Szudzik – Miejskie Przedszkole nr 32 w Częstochowie – „Składanka góralska”. Wyróżnienia:
– Klara Liberda – Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Antoninek w Częstochowie – „Sarna”.
– Pola Kuban – Przedszkole w Wancerzowie – „Hej bystra woda”.
– Blanka Bejm – Przedszkole im. Marii Kownackiej w Węglowicach – „Za górami, za lasami”.
– Alicja Lamch – Miejskie Przedszkole nr 20 im. Króla Maciusia Pierwszego w Częstochowie – „W moim ogródecku”.
– Wiktoria Krupka – Miejskie Przedszkole nr 25 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Częstochowie – „Za górami, za lasami”.
Laureaci oraz uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe, przekazane przez instytucje i placówki:
– Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II
– Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie
– Miejskie Przedszkole nr 25 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Częstochowie
– Dąstal Artykuły Dekoracyjne
Podczas konkursu dzieci wraz z opiekunami miały możliwość obejrzenia i wysłuchania fragmentów muzyki góralskiej oraz Hymnu Górali w opracowaniu muzycznym braci Łukasza i Pawła Golców. Poczęstunek dla dzieci ufundowało Miejskie Przedszkole nr 25 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Częstochowie oraz Powszechna Spółdzielnia Spożywców Jedność „Społem” w Częstochowie.
dr Agata Arkabus
fot. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna
Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie