Promocja książki „Kultura ludowa Górali Kliszczackich”

9 stycznia 2016 r., odbyły się góralskie posiady, których organizatorami byli: Filia GOKiS w Skomielnej Czarnej, Związek Podhalan Oddział Górali Kliszczackich w Skomielnej Czarnej oraz wydawca publikacji –Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.

Spotkanie prowadzili: kierownik Filii GOKiS w Skomielnej Czarnej Andrzej Słonina oraz Prezes Oddziału Związku Podhalan Oddział Górali Kliszczackich w Skomielnej Czarnej Mariusz Buda.

„Cieszymy się, że promocja książki o tak dużym znaczeniu dla nas, jest także okazją do integracji zespołów, które działają w gminach zamieszkujących region Kliszczaczki” – powiedział wójt Gminy Tokarnia – Władysław Piaściak, który objął patronat nad tym spotkaniem. Przybyli na to spotkanie, mieli także okazję posłuchać tradycyjnych kolęd w wykonaniu zespołów regionalnych: „Pcimianie”, „Toporzanie” i „Kliszczacy”.

Staraniem Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, ukazała się książka „Kultura ludowa Górali Kliszczackich”, która jest szóstym tomem cyklu wydawniczego „Kultura ludowa Górali”. Do tej pory ukazały się publikacje o Góralach Babiogórskich, Orawskich, Spiskich, Zagórzańskich i Pienińskich.

Najważniejszą rolę w powstaniu tej książki odegrał dyrektor COTG PTTK Jerzy Kapłon, dlatego wójt Gminy Tokarnia– Władysław Piaściak skierował pod jego adresem podziękowania za promocję naszego regionu i wręczył honorowy dyplom „Zasłużony dla kultury Kliszczackiej”.

Tematykę książki, na którą składa się 17 artykułów poświęconych kulturze kliszczackiej przybliżyła Justyna Masłowiec, jedna z dwóch redaktorek tego wydawnictwa. Podczas prezentacji licznie przybyli na to spotkanie uczestnicy, poznali autorów poszczególnych rozdziałów. Krystynę Reinfus-Janusz, która pisała o rolnictwie i pożywieniu, Ewę Rosnal– piszącą o stroju, Dorotę Majerczyk– o obrzędach rodzinnych, Justynę Masłowiec, która opracowała tematykę związaną z demo­nologią i czarami, Katarzynę Ceklarz– piszącą o sztuce i rzemiośle.

Pod koniec udanego spotkania, obecny na spotkaniu senator RP– Andrzej Pająk nie szczędził pochwał tym, którzy pielęgnują i wspierają lokalną kulturę, cytując Mickiewicza i Słowackiego, podkreślał jak cenne jest dla naszego narodu kulturowe bogactwo poszczególnych jego regionów.

W spotkaniu uczestniczyli również członkowie Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce Kazimierz Bielak oraz Grzegorz Czepelak.

Uczestnicy forum podkreślali, że góralska kultura w dużym stopniu decyduje o atrakcyjności turystycznej Podhala.

Tekst Andrzej Słonina

Zdjęcia: br. Lesław Urbanek, Grzegorz Czepelak