Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Pożegnanie Józefa Krzeptowskiego Jasinka

Pożegnanie Józefa Krzeptowskiego Jasinka

Kilka dni temu odszedł za Niebieską Grań praprawnuk słynnego Sabały – Józef Krzeptowski-Jasinek (miał (85 lat). Pogrzeb odbył się 3 grudnia br. w Kościelisku. W ostatnim pożegnaniu Zmarłego nie zabrakło przedstawicieli Związku Podhalan. Był poczet sztandarowy Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce i Oddziału w Dzianiszu. W imieniu ZG Związku mowę pożegnalna wygłosił Andrzej Gąsienica-Makowski.

Z wykształcenie Józef Krzeptowski „Jasinek” był inżynierem; wykonał około 400 projektów dróg i mostów. Miłośnicy tradycji i kultury góralskiej poznali go też z innej strony.

Przez całe życie pasją J. Krzeptowskiego była literatura, szczególnie regionu Podhala i Tatr oraz zagadnienia osadnictwa na Podtatrzu. Józef Krzeptowski „Jasinek” był autorem kilku publikacji książkowych i autorem około 200 artykułów, ale chyba najbardziej znana jest jego „Genealogia Rodów Podhala”. Za swoją wieloletnią działalność na niwie kultury otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, odznakę „Zasłużony działacz kultury”, złotą odznakę Związku Podhalan w Północnej Ameryce.

Tekst: Julian Kowalczyk

Zdjęcia, tekst w linku poniżej:
http://24tp.pl/g/2503