Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Posiedzenie Zarządu Głównego w Domu Ludowym w Kościelisku 21.08.2020 r.

Posiedzenie Zarządu Głównego w Domu Ludowym w Kościelisku 21.08.2020 r.

W miniony piątek odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce. Podczas posiedzenia miało miejsce podpisanie porozumienia z Wojewódzkim Urzędem Pracy, który reprezentował Dyrektor Jan Gąsienica Walczak, dot. współpracy na rzecz nowych możliwości rozwoju zawodowego mieszkańców Podhala.

Niestety, z powodu ogłoszenia „czerwonej strefy” w powiecie nowotarskim musieliśmy odwołać zaplanowany na 5 i 6 września LII Zjazd Podhalan z następującym ustalonym już programem. 5 września, pierwszy dzień Zjazdu Podhalan miał się odbyć w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Pierwszy dzień jest dniem wewnętrznym podczas, którego są wybierane nowe władze ZP na kolejną kadencję. 6 września, w drugim dniu, miał się odbyć dzień uroczysty LII Zjazdu Podhalan, na początku z Mszą Św. dożynkową w Ogrodzie Różańcowym przy ludźmierskiej bazylice. Jednak 21 sierpnia w Kościelisku na posiedzeniu Zarządu Głównego postanowiliśmy, że w obecnej sytuacji 12 września odbędzie się tylko tzw. dzień roboczy i te obrady przenosimy do Miejskiego Domu Kultury w Myślenicach. Dzień uroczysty odbędzie się w październiku i będzie połączony z zaprzysiężeniem nowych władz Związku.

Jednym z punktów programu była promocja filmu i książki wydanymi z okazji 100-lecia Związku Podhalan w Polsce, które obchodziliśmy w minionym 2019 roku. Film jest dokumentem różnych uroczystości Związku Podhalan w Jubileuszowym 2019 r. (100-lecie ZP). Przy powstaniu filmu zaangażowali się kamerzyści i montażyści: Andrzej Mastalski, Kamil Kowalczyk i Julian Kowalczyk oraz scenarzysta Piotr Gąsienica.

Natomiast „Księga Górali Polskich” zawiera rys historyczny całego Związku oraz rozdziały poświęcone każdemu oddziałowi naszej organizacji. W ciągu 100-lecia Związek Podhalan posiadał
128 Ognisk i Oddziałów. Niektóre z Ognisk (na Polesiu, Podolu lub Wołyniu) dzisiaj już nie istnieją, ale zapisały kartę w dziejach Stowarzyszenia.

Księga liczy prawie 500 stron w formacie A4 i ponad 100 kolorowych zdjęć. Można w niej znaleźć sporządzony po raz pierwszy w całości: wykaz wszystkich Zjazdów Podhalan z dokładną datą i miejscem, wykaz wszystkich honorowych członków Związku Podhalan, rozdziały poświęcone prezesom Związku Podhalan oraz kapelanom Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, kilka historyczno-etnograficznych tekstów dotyczących polskiej góralszczyzny oraz kilka dokumentów ideowo-programowych Związku Podhalan. Księga nie ma charakteru naukowego, ale materiał do Księgi zebrany był i przygotowywany wg warsztatu naukowego – autor sięgnął do źródłowych
materiałów w archiwach państwowych i archiwum Związku Podhalan, do wspomnień i pamiętników działaczy oraz do przedwojennych czasopism (Gazeta Podhalańska, Gazeta Podhala, Ziemia Podhalańska…) także do powojennych wydawnictw i czasopism.

Publikację „Księga Górali Polskich” oraz film na 100-lecie Związku Podhalan w Polsce jest do nabycia w biurze Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, które mieści się w Domu Podhalańskim im. K. Przerwy Tetmajera i Wł. Orkana w Ludźmierzu przy ul. Jana Pawła II 116.