Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Polsko-Węgierskie święto w Derenku

Polsko-Węgierskie święto w Derenku

25 lipca polsko-węgierską mszą świętą rozpoczął się doroczny odpust polonijny, którego organizatorami byli: Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech, Polski Ośrodek Kulturalno-Oświatowy oraz Samorząd Polski w Sajószentpéter przy wsparciu samorządów polskich z komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén, Ministerstwa Zasobów Ludzkich Węgier, Funduszu Rządowego im. Gábora Bethlena, Związku Podhalan oraz osób prywatnych.

Mszę świętą poprzedziło uroczyste powitanie przez sprawującą patronat honorowy nad tegoroczną uroczystością rzecznik narodowości polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier dr Ewę Rónayné Słabą i Katarzynę Ratajczak-Sowę kierownika Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Budapeszcie. Podczas otwarcia uroczystości głos zabrał również wiceprzewodniczący Samorządu Komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén pan Gergely Szabó.

Odprawiono mszę świętą, której w tym roku w ramach przygotowań do zbliżającego się Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego towarzyszyła ikona Matki Boskiej Częstochowskiej. Po niej, na cmentarzu na sąsiednim wzgórzu, gdzie spoczywają prochy blisko 2 tysięcy derenczan, złożono symboliczne wiązanki kwiatów. Podczas uroczystości Starosta Powiatu Tatrzańskiego podziękował w imieniu polskiego samorządu za pamięć o Derenku i dobre kontakty między krajami zwłaszcza, że z Powiatu Tatrzańskiego pochodzą założyciele Derenku. Podziękowanie zostało skierowane na ręce Istvana Remias’a przedstawiciela samorządu polskiej mniejszości na Węgrzech, który co roku organizuje wspomnianą uroczystość. W imieniu Związku Podhalan głos zabrał Prezes Julian Kowalczyk, który nawiązał do początków współpracy między liderem polskim i liderem węgierskim czego owocem był słownik gwary derenczan. Podkreślił on również zaangażowanie górali polskich w coroczną obecność na odpustach w Derenku. Po Mszy Świętej nastąpiła część artystyczna podczas, której wystąpił Jan Kubik i Marian Jarosz z Krościenka nad Dunajcem reprezentując Związek Podhalan.