Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Pielgrzymka mężczyzn do MB Piekarskiej

Pielgrzymka mężczyzn do MB Piekarskiej

W tym roku, po raz pierwszy w historii, poczet sztandarowy Związku Podhalan w Polsce, uczestniczył w uroczystej Mszy Św. w Piekarach Śląskich. Setki tysięcy mężczyzn co roku pielgrzymuje do Piekar, by oddać hołd Matce Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Wizytę Górali zainicjował Prezes Katowickiego Oddziału ZP Mieczysław Kucharski, którego zaangażowanie w ten wyjazd przyniosło wymierne efekty wizerunkowe dla Górali Polskich.

Przy powitaniu pocztów sztandarowych, to nasz poczet został wymieniony z nazwy jako symbol wspólnych wartości Podhala i Śląska, kultywowania tradycji i dbania o jej przekazywanie następnym pokoleniom, jak również wyznawaniu wspólnych wartości Chrześcijańskich.

Biorąc pod uwagę reakcje uczestników na góralski sztandar i stroje, można powiedzieć, iż spotkaliśmy się z serdecznym przyjęciem.

Piotr Gąsienica członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce udzielał wywiadu do Radia Piekary, zaś w głównym wydaniu Wiadomości, to górale byli pokazani jako składający dary ołtarza.

W poczcie sztandarowym był Chorąży Grzegorz Czapelka, Piotr Gąsienica, Andrzej Napora. W delegacji był Mieczysław Kucharski Prezes ZP o/ Katowice oraz Wojciech Gondek.

W uroczystości uczestniczył równie poczet sztandarowy Górali Żywieckich oraz Flisaków Pienińskich.

Ponad pięćdziesiąt sztandarów przemaszerowało na miejsce Mszy Św. , prowadząc obraz Matki Boskiej Piekarskiej.

Na wzgórzu, przy prawie stutysięcznej liczbie mężczyzn Ks. Biskup Wiktor Skworc Metropolita Katowicki wygłosił wstęp do Mszy, poruszając ważne problemy społeczne, jak na przykład zbyt niskie renty i emerytury.

Homilię wygłosił Ks. Prymas Wojciech Polak, zaś głównym celebransem był Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz.

Wszystko wskazuje, że wyjazdy na Wzgórze Piekarskie stanie się stałym punktem wizyt delegacji Związku Podhalan w Polsce.

Zdjęcia w linkach poniżej:

http://www.bazylikapiekary.pl/index.php/fotokalendarium2016/category/332-29052016-pielgrzymka-mczyzn-i-modziecow-do-mb-piekarskiej

http://btomilowka.org/127-29-maja-2016-rp-zwiazek-podhalan-na-pielgrzymce-mezczyzn-i-mlodziencow-do-matki-boskiej-piekarskiej