Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Ostatnie pożegnanie Śp. Ludwika Młynarczyka

Ostatnie pożegnanie Śp. Ludwika Młynarczyka

5 stycznia, w wieku 84 lat, zmarł Ludwik Młynarczyk – regionalista, muzykant, multiinstrumentalista, nauczyciel, społecznik.
Urodził się w Tylmanowej w 1940 r. Od najmłodszych lat grał na skrzypcach i różnych instrumentach pasterskich. Muzyka ludowa była jego wielką pasją, a melodie orawskie szczególnie przypadły mu do gustu. Dzięki ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Zakopanem stał się nauczycielem w Szkole Podstawowej w Lipnicy Wielkiej. Później trafił do Kiczor.
W 1964 r. ożenił się z rodowitą Orawianką. Zafascynowany kulturą orawską poświęcił jej się bez reszty. Utworzył Dziecięcy Zespół Regionalny Heródki w Kiczorach, pełnił funkcję kierownika artystycznego Młodzieżowego Zespołu Regionalnego Orawa im. Emila Miki, założył kapelę Ludwika Młynarczyka. Swoje nauczycielskie wykształcenie traktował jak powołanie. Wychował dziesiątki młodych muzykantów orawskich. Z sukcesami występował na wielu festiwalach i imprezach folklorystycznych, takich jak: Karnawał Góralski i Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, Ogólnopolski Festiwal Muzyki w Kazimierzu Dolnym, Festiwal Górali Żywieckich (Złote i Srebrne Serce), Jesień Tatrzańska (Złota i Srebrna Ciupaga) i Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Wielokrotnie nagradzany. Za całokształt pracy na niwie ochrony tradycyjnej kultury Orawy, kapela „Heródki” z prymistą Ludwikiem Młynarczykiem w 1993 roku została uhonorowana Nagrodą im. Oskara Kolberga. W 1985 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną im. Jana Pocka, ustanowioną przez redakcję „Chłopskiej Drogi” za krzewienie folkloru orawskiego wśród dzieci i młodzieży. W 2015 r. w Jabłonce podczas swojego Benefisu, z rąk przedstawiciela władz woj. małopolskiego otrzymał Odznakę Honorową – Krzyż Małopolski.