Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Opłatek Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce

Opłatek Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce

31 Stycznia 2016 roku w Ochotnicy Dolnej odbył się opłatek Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce. Uroczystość połączona była z Jubileuszem 600-lecia lokacji wsi Ochotnica.

W Kościele Parafialnym w Ochotnicy Dolnej o godzinie 13.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Św., w której przewodniczył Kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce ks. Władysław Zązel, zaś koncelebrowali Proboszcz parafii ks. mgr Paweł Legutko, ks. Stanisław Wojcieszak, ks. Prałat Mieczysława Łukaszczyk ks. Grzegorz Salamon, Homilię wygłosił Kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan Ks. Stanisław Kowalik.
Ślubowanie złożyło siedmiu nowych członków Związku Podhalan Oddział Ochotnica Dolna, zaś Prezes Związku Podhalan w Polsce Andrzej Skupień złożył życzenia oraz prosił o modlitwę za plany na rok następny.
Po Mszy Św. na cmentarzu obok kościółka poświecono tablicę pamiątkową na mogile partyzantów zamordowanych przez hitlerowców we wrześniu 1944 roku. Następnie poczty sztandarowe oraz goście przeszli pod pomnik upamiętniający „Krwawą wigilię w Ochotnicy”, kiedy to Niemcy zabili 56 mieszkańców. Potem przemaszerowano do Gminnego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości.
Gości powitali: Prezes Oddziału Związku Podhalan w Ochotnicy Dolnej Stanisław Mazurek , Wójt Gminy Stanisław Jurkowski oraz Prezes Związku Podhalan w Polsce Andrzej Skupień.
W części artystycznej wystąpiła Orkiestra Dęta OSP, Zespół Nucicki, Zespół Spod Gorców, Kapele góralskie z Ochotnicy Górnej i Tylmanowej.
Na wniosek Prezesa Związku Podhalan w nawiązaniu do 50 lecia istnienia zespołu Bartusia Obrochty ,trzem osobom zostały przyznane brązowe medale Zasłużonego Dla Kultury Polskiej Gloria Artis, wręczył je wraz z Prezesem Andrzejem Skupniem, Senator RP Jan Hamerski.
Odznaczeni to:

Andrzej Gąsienica „Buk” – ur.1948 w Kościelisku. Tancerz, śpiewak, regionalista, pasjonat i badacz kultury ludowej Podhala, znakomity odtwórca ról w sztukach teatralnych: m.in. „Diabeł na Podhalu”, „Klimek Bachleda”, „Góralskie Śpasy”, a także utalentowany reżyser widowisk regionalnych. Od 1965 roku członek, a później długoletni kierownik artystyczny Zespołu Regionalnego im. Bartusia Obrochty w Zakopanem. Dzięki Jego pracy i zaangażowaniu „Bartusie” zdobyły prestiżowe nagrody i wyróżnienia na festiwalach folklorystycznych w Polsce i za granicą („Złoty Liść Jesieni Tatrzańskiej” – 1976r. i trzy „Złote Ciupagi”1985r., 1989r., 1993r. podczas MFFZG w Zakopanem). Zdolności organizacyjne pozwoliły mu wziąć udział w wielu inicjatywach społeczno – kulturalnych Zakopanego (współorganizacja ceremonii otwarcia Pucharu Świata w Skokach Narciarskich, koordynacja pracy nad tradycyjną szopką i oprawą obrzędów Bożonarodzeniowych prezentowanych w Watykanie, kierownictwo plenerowe i artystyczne przy MFFZG w Zakopanem). Andrzej Gąsienica „Buk” to człowiek skromny nielubiący poklasku, jednak wielce zasłużony dla kultury ludowej Podhala. Dobry przyjaciel i wspaniały nauczyciel wielu młodych instruktorów, pracujących obecnie w ruchu regionalnym regionu. Odznaczony:
„Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Stanisław Gąsienica „Wawrytko”– ur.1954 r. w Zakopanem, zamieszkały w Poroninie, gdzie od 1983 r. do dnia dzisiejszego prowadzi zakład kuśnierski, słynący nie tylko w regionie z wyrobu serdaków i kożuchów regionalnych. Jako twórca ludowy jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na wystawach w kraju i za granicą. W latach (1975- 1995) jako śpiewak, tancerz, a także członek Rady Zespołu i Rady Artystycznej był bardzo zaangażowany w działalność Zespołu Regionalnego im. Bartusia Obrochty w Zakopanem. Od wielu lat Stanisław Gąsienica „Wawrystko” jest aktywnym działaczem społeczno – kulturalnym w Poroninie. W 1996 r. pełnił funkcję Członka Zarządu Oddziału Związku Podhalan, a następnie w latach 2005 – 2014 był jego Prezesem. Dzięki Jego inicjatywie i zaangażowaniu powstał w Poroninie dziecięcy zespół regionalny „Małe Regle”, w którym przez pięć lat (1999 – 2004) pracował, jako kierownik artystyczny. Oprócz działalności kulturalnej Stanisław jest aktywnym działaczem na rzecz lokalnej społeczności. Pracuje społecznie na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Rady Parafialnej w Poroninie. W okresie 2002 -2006 był Radnym Gminy Poronin, a obecnie pełni funkcję Sołtysa wsi. W 2000 roku Stanisław dołączył do grona „Zbójników”, natomiast rok później zdobył tytuł „Harnasia Roku” podczas Tatrzańskich Wici w Białce Tatrzańskiej. Odznaczony: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Zasłużony dla Związku Podhalan”, „Zasłużony dla Kultury Regionalnej”.

Piotr Majerczyk „Tyrlity” – ur.1971 w Zakopanem. Od najmłodszych lat członek zespołów regionalnych: „Harnasie” w Suchem, „Budorze” oraz „ Bartusie” w Zakopanem (gdzie przez kilkanaście lat pełnił rolę prymisty w kapeli). Multiinstrumentalista ludowy, grający na skrzypcach, złóbcokach, dudach podhalańskich, piszczałkach, trombitach, basach i heligonce. Laureat wielu konkursów i przeglądów instrumentalistów ludowych m.in. „Baszty” w Kazimierzu Dolnym (1984,1989,2014), „Złotego Zbyrcoka” w Zakopanem (1990,2014), I miejsca podczas „Sabałowych Bajań” (1988,1998), „Dziadońcynego Smycka” w Bukowinie Tatrzańskiej (2007). Piotr Majerczyk z zamiłowania jest budowniczym instrumentów (obecnie dud podhalańskich). Mimo młodego wieku jest nauczycielem wielu młodych muzykantów z terenu szeroko pojętego Podhala. Był członkiem wielu zespołów i kapel m.in. „Hawrań” A. Brandstattera, „Czarne Karakuły”, „Siwy Dym”. Brał udział w licznych przedsięwzięciach kulturalnych ( śpiewogra E. Brylla „ Na szkle malowane” w reż. Krystyny Jandy, projekt „Namysłowski z Góralami” itd. Piotr Majerczyk nagrał wiele płyt z muzyką tradycyjną i folkową. W okresie od 2008- 2011 pełnił funkcję Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Rabce – Zdroju. Od 2005 roku jest kierownikiem muzycznym w dziecięcym zespole regionalnym „Majeranki” w Chabówce. Odznaczony: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Wyróżnienie zasłużonego dla oddziału Związku Podhalan trafiły również do 7 członków Związku Podhalan w Ochotnicy Dolnej.

Obchody uświetnili swoim przybyciem:
Jan Hamerski – Senator RP
Anna Paluch – Posłanka na Sejm RP
Jan Duda – poseł na Sejm RP
Krzysztof Faber – Starosta Powiatu Nowotarskiego
Władysław Tylka – Wice-Starosta Powiatu Nowotarskiego
Bogusław Waksmundzki – Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego

Z Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce wraz z Prezesem Andrzejem Skupniem w uroczystościach uczestniczyli:
Alojzy Lichosyt – Wice- Prezes Związku Podhalan w Polsce
Julian Kowalczyk – Wice- Prezes Związku Podhalan w Polsce
Piotr Kohut – Wice -Prezes Związku Podhalan w Polsce
Kazimierz Bielak – Zastępca Sekretarza ZP w Polsce
Józef Szwab – Skarbnik ZP w Polsce
Grzegorz Czepelak – Chorąży ZP w Polsce
Władysław Motyka – Członek Prezydium ZP w Polsce
Piotr Gąsienica – Członek Prezydium ZP w Polsce
Andrzej Napora – Członek Prezydium ZP w Polsce
Marta Zagórska – Członek Prezydium ZP w Polsce
Mieczysław Olcoń – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ZP
Andrzej Sasuła – Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego ZP

W uroczystości udział wzięli Prezesi poszczególnych oddziałów Związku Podhalan, delegacje oraz na czele z Pocztem Sztandarowym Związku Podhalan w Polsce Poczty Sztandarowe: Biały Dunajec, Ciche, Czarny Dunajec, Dębno, Dzianisz, Kościelisko, Krościenko, Leszczyny Sierockie, Ludźmierz, Łącko, Łopuszna, Maków Podhalański, Maniowy, Beskid Śląski, Górali Żywieckich, Miętustwo, Murzasichle, Niedźwiedź, Nowy Targ, Obidza, Suche, Szaflary, Szczawnica, Tylmanowa, Witów, Zakopane, Bystra Podhalańska, Słopnice, Ochotnica Dolna, Ochotnica Górna, Odrowąż Podhalański, Jabłonka, Lipnica Wielka, Ostrowsko, Oświęcim, Podszkle, Poronin, Rabka Zdrój, Ratułów, Sidzina, Spytkowice.

Relacja z uroczystości oraz zdjęcia w linkach poniżej:

https://photos.google.com/share/AF1QipOAd_A_XOxB-6fWT6I4Hjm9i–3iSmRqZYZBawKomm_1Akt_ktLPLfOkaQH68QcGA?key=NVlZTXphSTd3TXRMMXFlT1lmQTRrdGxiRThiOVRB

http://www.ochotnica.pl/pl/211/1927/inauguracja-6-lecia-lokacji-ochotnicy.html

http://24tp.pl/?mod=galeria&id=2214

https://picasaweb.google.com/104220354590677230935/SpotkanieOpAtkoweZarzaduGOwnegoZwPodhalanWOchotnicyDolnej

Film z uroczystości w linku poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=T7hGK79fcmM